Esra Hankulu’nun ölümü: İddianame kabul edildi, Ümitcan Uygun için ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet istendi

Esra Hankulu’nun şüpheli ölümüne ilişkin Ümitcan Uygun’un da aralarında bulunduğu 3 sanık hakkındaki iddianame kabul edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede sanık Ümitcan Uygun Hankulu’nu öldürmek, diğer iki sanık ise suç delillerini karartmakla suçlandı.

Bu kapsamda sanık Uygun’un, “kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi” “kasten öldürme suçu”ndan ağırlaştırılmış müebbete, tutuksuz sanıklar F. G. ve D. C’nin de “suç delillerini karartmaktan” 5 yıla kadar hapse mahkum edilmesi istendi.

Sanıklar, 19 Ocak 2022’de Ankara 9. Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Ne olmuştu?

İddianameye göre, Ankara’nın Mamak ilçesindeki eve, 3 Ağustos’ta ihbar üzerine giden emniyet güçleri, 25 yaşındaki Esra Hankulu’nun hayatını kaybettiğini belirledi.

Bunun üzerine olay gecesi Hankulu ile aynı evde kalan sanıklar Ümitcan Uygun, F. G. ve D. C. gözaltına alındı. Uygun daha sonra tutuklandı.

İstanbul Adli Tıp Kurumu, Hankulu’nun künt kafa travması sonrası meydana gelen iç kanama sonucu hayatını kaybettiğini belirledi.

İddianamede ifadelerine yer verilen sanıklar, Hankulu’na yönelik bir eylemlerinin olmadığını, ölümüne ilişkin bilgilerinin bulunmadığını iddia etti.