Eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin kızı: Rejim içeriden çöktü

Eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi, İran’daki toplumsal ve ekonomik sorunların her geçen gün artığını belirterek, rejimin içeriden çöktüğünü söyledi.

İran’daki Müstakil gazetesine konuşan Haşimi, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin başında olduğu hükümeti ve yönetim sistemini eleştirdi.

Ülkedeki toplumsal ve ekonomik sorunların her geçen gün artığını dile getiren Haşimi, düzenlenen protestoların halkın rejimden duyduğu memnuniyetsizliğin bir göstergesi olduğunu ve sorunlara ilişkin çözüm sunulamadığını söyledi.

Konuşmasında Ruhani hükümetini “korku hükümeti” olarak niteleyen Haşimi, devletin halkı korkutarak ayakta durduğunu söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bana göre, içten çöküş gerçekleşmiştir. Sadece fiziki çöküş yaşanmamıştır, yüksek ihtimalle bunun da gerçekleşeceğini sanıyorum. Esasen sokaktaki protestoculara 88 yılında (2009’daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan olaylar) olduğu gibi fiziksel muamelede bulunmuyorlar ancak hazırlanan dosyalarla, mahkemelerle ve ağır mahkûmiyetlerle bunu yapıyorlar.”

Ülkedeki yönetim sistemi, siyaset ve idare yapısının yeniden yapılandırılması gerektiğini dile getiren Haşimi, “Hatalı şekilde oluşturulan yasa, yönetmelikler, prosedürler ve organizasyonlar yeniden düzenlenmelidir ” şeklinde konuştu.