Eski Irak Türkmen Cephesi Başkanı Salihi: Peşmergenin Kerkük’e dönmesini asla kabul etmeyeceğim

Eski ITC Başkanı Salihi, Kerkük’e Peşmergenin dönmesini kabul etmediğini açıklarken KDP Milletvekili Abdullah ise anlaşma çerçevesinde Peşmergenin bölgeye döneceğini belirtti.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Eski Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, resmi Twitter hesabı üzerinden Peşmergenin Kerkük’e dönmesini kabul etmeyeceğini bildirdi. Salihi paylaşımında “Başbakan Kazımi’nin Erbil ile anlaşması üzerine, Peşmerge’nin Kerkük’e dönmesini şahsım olarak asla kabul etmedim ve etmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

Irak parlamentosuna tekrar vekil olarak seçilen Salihi, Türkmen siyasetçilerin sessizliğine vurgu yaparak paylaşımının devamında “Ancak bizi şaşırtan, Türkmen siyasetçi ve partilerin bu duruma sessiz kalmasıdır” dedi.

Salihi’nin sözleri sorulan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kerkük Milletvekili Şaxevan Abdullah ise Rûdaw’a verdiği demecinde Salihi’ye yanıt verdi:

“Anlaşmada Kerkük’ün güvenliğinin bölgesel ve uluslararası ajandalara kurban edilmemesi kararı yer alıyor. Kürdistan Bölgesi ve Irak arasındaki anlaşmaya göre, Peşmerge, Kerkük ile Peşmerge ve Irak güçleri arasındaki bölgelere dönüyor, nitekim buralarda güvenlik boşluğu var ve IŞİD buraları saldırılar için kullanıyor. Peşmergenin Kerkük’e dönmesine hiçbir güç engel olamaz ve Peşmerge dönecek.” Rudaw, iznews