Esad’ın kuzeni Rami Mahluf’a yurt dışına çıkma yasağı

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’in kuzeni (dayısının oğlu) ve iş insanı Rami Mahluf’a yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Suriye Adalet Bakanlığı’nın Facebook sayfasında yer alan paylaşımda, ülkenin en büyük iş adamlarından Mahluf’un vergi borçlarını ödeyene kadar Suriye’den ayrılmasının geçici olarak yasaklandığı kararı alındığı belirtildi.

Mahluf, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarda davaların temelsiz olduğunu iddia ederek Esad’a arabulucu olması çağrısında bulunmuştu.

Esad olayla ilgili sessizliğini sürdürürken, Mahluf vergi borcu olduğu iddialarını yalanlamış, Esad’ı işlerinin yok edilmesine mani olmaya çağırmıştı.

Mahluf, kimliğini açıklamadığı kişilerin şirketi kontrol etmek istedikleri için bu yola başvurduklarını belirtmişti.

Suriye Telekomünikasyon Bakanlığı, ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketi Syriatel’in yönetim kurulu başkanı Mahluf hakkında 180 milyon dolarlık vergi borcu olduğu gerekçesiyle dava açmıştı.

Dava uyarınca, bu hafta başında Mahluf dışında karısı ve çocuklarının da malvarlıklarına tedbir konulmuş ve beş yıl boyunca devletle iş yapmaları yasaklanmıştı.

Olayların Esad ailesi içinde yaşanan mali anlaşmazlık nedeniyle çıktığı, açılan davaların da Esad’in kuzeni ve eski yakın çalışma ekibinde bulunan Mahluf’un aileden tecrit edildiği yorumları yapılıyor.

Syriatel, binlerce personeli ve 11 milyon abonesi ile Suriye’nin en büyük şirketleri arasında yer alıyor.