Esad, sivil ve askeri çalışanlar ile emekli devlet çalışanlarına 100 bin Suriye lirası ek ödeme yapılmasını sağlayan yasayı onayladı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, sivil ve askeri çalışanlar ile emekli devlet çalışanlarına 100 bin Suriye lirası bağışta bulundu.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın sivil ve askeri çalışanlar ile emekli devlet çalışanlarına 100 bin Suriye lirası bağış yapılmasını sağlayan bir yasama kararı çıkardığını duyurdu.

Esad’ın kararını duyuran SANA, “Esad bugün, sivil ve askeri devlet çalışanları ve emeklilerine bir defaya mahsus 100.000 Suriye lirası tutarında mali bağış ödenmesini öngören 2022 tarihli (21) sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyi yayınladı” ifadesine yer verdi.

Suriye son yıllarda ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya. Halkın geliri masraflarını karşılamaya yetmiyor.

“Bir mutfak tüpü 100 bin lira”

Bazen bir mutfak tüpünü doldurmanın maliyeti, Esad’ın bağışladığı 100 bin Suriye lirasını bulabiliyor.

Qasioun Araştırma Merkezi, 20 Eylül 2021’de yayımladığı raporda, 5 kişilik bir ailenin ihtiyaçlarının karşılanması için aylık 1,8 milyon Suriye lirasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Esad, 2021’in sonunda çalışan memurların maaşlarına yüzde 30, emeklilerin maaşlarına ise yüzde 25 oranında zam yapmıştı.