Esad kabinesine yaptırım kararı alındı

ABD’de Kongre kayıtlarına göre, Senato, daha önce Temsilciler Meclisinden geçen “Caesar Suriye Sivil Koruma Yasası”na onay verdi.

Tasarı, Suriye’deki çatışmalarla ilişkili kişi ve kuruluşlara ilave yaptırım ve mali kısıtlamalar getirilmesini öngörüyor.

Tasarıda, ABD Hazine Bakanlığının Suriye Merkez Bankasının kara para aklama konusundaki rolünü değerlendirmesi istenirken, buna ilişkin endişelerin bulunması halinde, yerel finans kuruluşlarından bankayla alışverişleri hakkında daha detaylı bilgi talep edilebileceği belirtildi.

Tasarıya göre, Suriye hükümetine veya Suriye, Rusya ve İran adına hareket eden üstlenici şirketlere destek sağlayan veya onlarla büyük miktarda para alışverişinde bulunan yabancı kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulanabilecek.

Ayrıca, Suriye rejiminin yerli petrol üretimini geliştirmesine yardımcı olmak, Suriye hükümetiyle bağlantılı askeri güçlerin uçak, uçak yedek parçası ve diğer bağlantılı ihtiyaçlarını temin etmek ve Suriye hükümetine inşaat ile mühendislik hizmetleri sağlamak üzere bilerek ürün, hizmet, teknoloji veya bilgi sağlayan kişi ve kuruluşlar da yaptırımlara tabi olacak.

Yaptırımlar kapsamında söz konusu kişi ve kuruluşların ABD’ye girişlerine yasak getirilmesi, menkul ve gayrimenkul varlık transferlerinin engellenmesi öngörülüyor.

Tasarıda, insani yardım veya demokratik kurumlara destek amaçlı faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yaptırımlardan muaf tutulması gerektiğine dikkat çekilirken, Başkanın ABD’nin ulusal çıkarlarına aykırı görmesi halinde, yaptırımları kısmen veya tamamen askıya alabileceği kaydedildi.

“SEZAR” SIZINTILARI

Tasarının başlığında yer alan “Sezar” ifadesi, 2014’te Esad rejiminin rejim muhaliflerini tuttuğu hapishanelerde işkenceyle öldürülen tutukluların fotoğraflarını dünya basınına sızdıran askeri polisin kod adı olarak kullanılmıştı.

“Sezar” kod adlı askeri polisin çektiği fotoğraflar 2014’te yayınlamış, söz konusu fotoğraflar Esad rejiminin sistematik işkence yaparak ve aç bırakarak öldürmek dahil, işlediği savaş suçlarının delili olarak yankı uyandırmıştı.