Esad’tan İran ile yapılan askeri anlaşmaya övgü

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri ile yaptığı görüşmede iki ülke arasında askeri ve teknik iş birliğinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın Esad’in yaptığı açıklamalardan alıntıladığı haberde, ‘anlaşmanın Suriye ile İran arasındaki stratejik ilişki düzeyini somutlaştırmasının yanı sıra Suriye’ye yönelik terörle yüzleşmek için uzun yıllardır süren ortak eylem ve iş birliğinin bir sonucu olduğu’ kaydedildi.

Bakıri de ülkesinin Suriye ile ilişkilerini farklı alanlarda güçlendirmeye önem verdiğini belirtti. İki ülke halklarına yarar sağlaması sebebiyle söz konusu ilişkilerin kendilerini müdahale girişimlerinden koruduğunu ve bağımsızlığı hedeflediğini kaydetti.

Suriye ile İran geçen çarşamba günü, ABD’nin iki müttefik ülke üzerindeki baskıyı artırdığı bir zamanda Şam’ın hava savunmasını güçlendirmesine yardımcı olmak için yeni bir askeri anlaşma imzaladı.

Suriye resmi basınında yer alan haberde,  Bakıri ve Suriye Savunma Bakanı General Ali Eyub’un Şam’da düzenlenen toplantı ve çalışma oturumlarının ardından iki ülke arasında yürürlüğe girecek olan Askeri İşbirliği Anlaşması’nı imzalandığı bilgisi verildi.

Bakıri konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, anlaşmanın ABD baskıları karşısında iki ülkenin irade ve kararını güçlendirdiğini ve İran’ın askeri ilişkiler çerçevesinde Suriye füze savunma sistemlerini güçlendireceğini söyledi.

SANA haber ajansında yer alan haberde de Eyub, Suriye ve İran arasındaki ilişkilerin stratejik olduğunu belirtirken askeri ve güvenlik alanlarındaki iş birliğinin tehlikelere ve zorluklara rağmen tam kapsamlı olduğunu vurguladı.

Yapılan ortak açıklamada Suriye’de faaliyet gösteren tüm yabancı güçlerin ‘yasa dışı’ olduğu gerekçesiyle geri çekilmesine atıfta bulunarak esas olarak ülkenin kuzeydoğusunda, Kürtlerin kontrol ettiği bölgelerde askeri personel görevlendiren ABD’ye atıfta bulunuldu.

İran ve Suriye, 2018 yazında Tahran’ın Suriye rejim ordusu ve savunma sanayilerini yeniden inşa etmek için destek sağlamasına yönelik bir askeri anlaşma imzalamışlardı. Ayrıca başta petrol, elektrik enerjisi ve bankacılık sektörü olmak üzere birçok sektörü kapsayan ‘uzun vadeli’ ekonomik iş birliğine imza atmışlardı.