Esad: Erdoğan’la bir gün görüşmek zorunda kalırsam bununla gurur duymam

İtalya Devlet Televizyonu Rai’ye mülakat veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, gelecekte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşme ihtimaliyle ilgili bir soruya, “Bir gün bunu yapmak zorunda kalırsam bundan gurur duymam. Bu türden fırsatçı İslamcılarla iş yapmaktan tiksinirim” yanıtını verdi. Esad, “Mesele benim duygularım değil, Suriye’nin çıkarları. Bu yüzden çıkarlarımız nereye gitmemi gerektirirse oraya giderim” dedi.

Rai’nin eski başkanlarından olan ve halen kurum içinde yönetim kademesinde bulunan Monica Maggioni tarafından 26 Kasım’da yapılan söyleşi gecikmeli olarak Rai’nin internet sitesinde yayımlandı.

2 Aralık’ta yayımlanması planlanan ancak kesin olarak bilinmeyen nedenlerle yayına verilmeyen söyleşinin, Suriye yönetiminin Rai’ye rest çekmesi üzerine internette yayımlandığı iddia edildi.

Beşar Esad’ın ofisi tarafından 7 Aralık’ta sosyal medyada yayımlanan mesajda, Rai’nin “söyleşiyi yayımlamayı reddetmeyi sürdürmesi halinde” kendilerinin 9 Aralık akşamı söyleşiyi yayımlayacağı uyarısı yapıldı. Bu mesajın ardından Suriye yönetimi söyleşi videosu ve metnini, sosyal medya ve SANA ajansı üzerinden yayımladı. Rai de söyleşiyi daha sonra internet sitesine koydu.

Yaklaşık 20 dakikalık söyleşide Beşar Esad, “Uzun vadede Sayın Erdoğan ile görüşme planı olabilir mi?” sorusuna şöyle yanıt verdi

“Eğer bir gün bunu yapmak zorunda kalırsam bundan gurur duymam. Bu türden fırsatçı İslamcılarla masaya oturmaktan tiksinirim. Müslüman demiyorum, İslamcı diyorum – bu başka bir terim, siyasi bir terim. Ama ben hep şunu söylerim: benim görevim yaptıklarımdan mutlu olmak ya da olmamak değil. Mesele benim duygularım değil, Suriye’nin çıkarları. Bu yüzden çıkarlarımız nereye gitmemi gerektirirse oraya giderim, neyi yapmamı gerekirirse onu yaparım.”

Suriye'de silahlı bir muhalif, Erdoğan ile Esad'ı el sıkışırken gösteren, çatışmalar sırasında yırtılmış bir dergi fotoğrafını tutuyor (10 Kasım 2012)
Suriye’de silahlı bir muhalif, Erdoğan ile Esad’ı el sıkışırken gösteren, çatışmalar sırasında yırtılmış bir dergi fotoğrafını tutuyor (10 Kasım 2012)

Esad, Suriye’deki mevcut durumla ilgili bir soruyu yanıtlarken de “Suriye ordusu son birkaç yıldır ilerleme kaydetti ve birçok bölgeyi teröristlerden temizledi. Türklerin desteklediği El Nusra’nın bulunduğu İdlib ise hala duruyor, Türklerin geçen ay topraklarımızı işgal ettiği Suriye’nin kuzey bölgeleri de duruyor” dedi.

Esad, ülkedeki siyasi durumun “dahil olan aktör sayısının artması nedeniyle gittikçe karmaşıklaştığını” da söyledi.

“Türk işgali, Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin ihlalidir” diyen Esad, Rusya’nın pozisyonunun da bu yönde olduğunu belirtti.

Şam'ın dışındaki Doğu Guta yakınlarında bir kontrol noktası
Şam’ın dışındaki Doğu Guta yakınlarında bir kontrol noktası

Avrupa’ya terörü destekleme suçlaması

Esad ayrıca Türkiye’nin yanı sıra ABD ve Avrupa’yı da “teröristlere destek vermekle” suçladı. Mülteciler, yabancı savaşçılar ve Avrupa’nın bunlarla ilgili kaygısı hakkındaki bir soruya cevap verirken şunları söyledi:

“Bu sorunu kim yarattı? Neden Avrupa’da mülteciler var? Bu basit bir soru: Avrupa’nın ve tabii ABD ve Türkiye’nin, diğerlerinin desteklediği terör yüzünden. Avrupa, Suriye’de kaos yaratmada baş oyuncuydu. Ne ekerseniz onu biçersiniz.”

Esad, Avrupa’nın Suriye’deki savaşının en başından beri “açıkça teröristleri desteklediğini”, Fransa gibi bazı ülkelerin silah gönderdiğini söyledi; “Bu kaosu onlar yarattılar” dedi.