Esad: ABD dünyada radikalizmi yaygınlaştırıyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Amerika yönetimi dünyada cahilliği ve yoksulluğu yaygınlaştırmak için radikalizmi körüklediğini söyledi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Şam’da dünya barış konseyi ve Dünya Demokrat Gençler Federasyonu üyeleri ile bir araya geldi.

Esad, Eğer ilkeleriniz, milletlerin istek ve çıkarlarıyla örtüşüyorsa, bazı batılı devletlerin keyfi çıkarlarına karşı güçlü bir şekilde durabiliriz. İlkeleri savunmanın ağır bedeli vardır ve Suriye milleti ülkelerini ve bağımsızlığını korumak için ağır bedel ödemiştir.

“Suriye krizi 2011 yılında ve Amerika, Suudi Arabistan, İsrail, bir kısım Arap ve Batılı ülkelerin desteklediği terör örgütlerinin geniş çaplı saldırıları ile başladı. Bu ittifakların amacı bölgede dengeleri İsrail’in lehine değiştirmekti. Fakat Suriye ordusu ve milletinin çabaları ile düşmanların bu komplosu başarılı olamadı.” diyen Esad, devamla “Amerika ve müttefikleri ise 2014 yılında IŞİD terör örgütü ile mücadele bahanesi ile BM dışında ve Suriye yönetimi ile koordine etmeden bir ittifak kurdu. Bu ittifak o günden bu yana Suriye ve Irak’ta bir çok sivili katletti” dedi.