Eş-Şebab’ın Somali’deki saldırısında en az 10 asker öldü

Somali’nin güneyinde Eş-Şebab örgütünün askeri bir konvoya düzenlediği saldırıda en az 10 asker hayatını kaybetti.

AFP’ye göre Albay Muhammed Hasan, başkent Mogadişu’nun 30 kilometre güneybatısındaki Afgoye bölgesi yakınlarındaki bir köyde iki askeri araçla devriye gezen askerlere saldırı düzenlendiğini bildirdi.Hasan, söz konusu saldırıda en az 10 askerin öldüğünü ve birkaçının yaralandığını söyleyerek, ordunun saldırı yerine takviye gönderdiğini belirtti.

Eş-Şebab Hareketi, saldırının sorumluluğunu üstelenerek, “3’ü subay olmak üzere 24 hükümet milisi öldürüldü, 32’si de yaralandı. Bununla birlikte askeri araçları da imha edildi” şeklinde bir açıklama yaptı.Somali, 1991’de Mogadişu’da Cumhurbaşkanı Muhammed Siad Barre rejiminin düşmesinin ardından kaosa sürüklendi.Bu, yıllarca süren bir iç savaşa yol açarken, ardından Eş-Şebab ülkenin büyük bir bölümü ve başkent Mogadişu’nun belirli alanlarında kontrolü ele geçirdi.Eş-Şebab unsurları, Ağustos 2011’de başkentten çıkarıldı. Ancak hareket, Mogadişu ve Somali’nin yanı sıra yabancı askeri üsleri hedef alan gerilla savaşı ve intihar operasyonları yürüttüğü geniş kırsal alanları hala kontrol ediyor.

El-Kaide ile bağlantılı olan Eş-Şebab, Somali’de konuşlu Afrika Birliği Somali Misyonu (AMISOM) tarafından desteklenen uluslararası kabul görmüş Somali hükümetini devirmeyi hedefliyor.