Ermenistan Parlamentosu Üyesi Kürt milletvekili: Ermenistan-Azerbaycan çatışmasında en çok Kürtler ölüyor!

Ermenistan Parlamentosu Üyesi Kürt milletvekili Kinyaze Hemid, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Karabağ savaşında en çok Kürtlerin öldüğünü söyledi.

K24 haber bültenine bağlanan Kinyaze Hemid, son günlerde yeninden alevlenen Ermenistan-Azerbaycan çatışmalarını değerlendirdi.

Hemid, hem Ermenistan’da hem de Azerbaycan’da Kürtlerin yaşadığını, iki ülke arasındaki savaşlarda da en çok Kürtlerin öldüğünü ifade etti:

“Ermenistan’da olduğu gibi Azerbaycan’da da Kürtler var. Ermeni Kürtler, Ermenistan vatandaşı olarak kabul ediliyorlar, Azerbaycan’daki Kürtler de bu ülkenin vatandaşı sayılıyorlar. Bu ülkelerdeki Kürtler birbirini tanımıyorlar ama birbirleriyle savaşıyorlar. Azeriler savaşa gitmiyorlar daha çok Kürtleri savaşa gönderiyorlar ve bu iki ülke arasında en çok Kürtler hayatını kaybediyor.”

Kürt parlamenter, son günlerde Azerbaycan ile Ermenistan arasında yeniden başlayan savaşta her iki taraftan çok sayıda askerin hayatını kaybettiğini, çok sayıda askerin de yaralandığını söyledi.

Türkiye’nin bu savaşta askeri olarak Azerbaycan’ı desteklediğini ifade eden Kürt parlamenter, “Türkiye hem kendi askerleriyle hem de Suriye’deki muhalefete bağlı silahlı gruplarla Azerbaycan’a destek veriyor. Bu savaşta Türkiye dışında hiçbir ülke Azerbaycan’ı desteklemiyor ve çoğu ülke bu savaşı durdurup sorunun diyalogla çözülmesini istiyor. Ancak Azerbaycan bu talebe uymuyor.”

İki ülke arasındaki savaşta Rusya’nın yaklaşımını değerlendiren Kinyaze Hemid, “Ermenistan ile Rusya arasında bir anlaşma var, ancak şu ana kadar Rusya Ermenistan’a silah desteği vermedi ve Rusya bu savaşın durdurulmasını ve sorunun diyalog yoluyla çözülmesini talep ediyor” şeklinde konuştu.