Ermenistan barış anlaşması hazırlığı için Moskova’da yapılacak toplantıya katılmayı reddetti

Rusya, barış anlaşması hazırlığı için yarın Moskova’da yapılması planlanan Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Erivan’ın katılmayı reddettiğini duyurdu.
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erivan’ın Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarının katılımı ile yarın başkent Moskova’da gerçekleştirilecek görüşmede yer almayı reddettiği belirtildi.
Açıklmada, Ermenistan tarafının bu kararı nedeniyle üzüntü duydukları kaydedildi.
Söz konusu açıklama, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın sınır hattına yerleştirilen Rus barış güçlerini görevlerini yerine getirmemekle suçlamasını izledi. Paşinyan, Azerbaycan’ın Laçin Koridoru’nu kapatmasını eleştirdi ve Rus barış güçlerinin konuşlandırılmasının başlıca sebeplerinden birinin laçin koridorunu kontrolleri altında tutmak olduğunu ifade etti.
Bu sırada Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vaan Unanyan, Rusya ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları ile gerçekleştirecekleri üçlü görüşmeye katılmayı reddetmediklerini, Karabağ ile Ermenistan’ı birbirine bağlayan Laçin Koridoru’ndaki durum nedeniyle görüşmenin ertelenmesini istediklerini kaydetti.