Erdoğan’ın BM’deki konuşmasının ardından İsrail’den bir hamle daha geldi: Kudüs Bakanı gözaltında

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM’deki konuşmasında İsrail’e yönelik sözlerinin ardından İsrail güçlerinden bir tepki çeken hamle daha geldi. İsrail güçleri, Filistin’in Kudüs İşleri Bakanı Fadi el-Hedmi’yi gözaltına aldı.

İsrail, Filistin yönetimine bağlı Kudüs İşleri Bakanı Fadi el-Hedmi’yi evine düzenlediği baskınla gözaltına aldı. Hedmi’nin Doğu Kudüs’teki evine düzenlenen baskın akıllara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı konuşmayı getirdi. Erdoğan, Birleşmiş Milletler kürsüsünde, “Ben merak ediyorum bu İsrail neresidir? Bu İsrail’in toprakları nereleri kapsıyor? Türkiye olarak bizim bu konudaki tavrımız nettir, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasıdır” diyerek İsrail yönetimine tepki göstermişti.

Kudüs İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail polisi ve istihbarat elemanlarından oluşan geniş bir kolluk kuvveti, sabah saatlerinde Hedmi’nin işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan evine baskın düzenledi.

SON 3 AYDA İKİNCİ KEZ GÖZALTINA ALINDI

Açıklamada, İsrail güçlerinin evde arama yaptıktan sonra Hedmi’yi gözaltına aldığı belirtildi. Bakan Hedmi, son üç ayda ikinci kez İsrail polisince evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı.

FİLİSTİNLİ BAKANA “KUDÜS” ENGELİ

Öte yandan Filistin basınına göre, İsrail polisi Filistin Sosyal Kalkınma Bakanı Dr. Ahmed el-Mecdelani’nin Kudüs’e girişine izin vermedi.

İsrail polisinin, Bakan Mecdelani’yi, kente girmesi durumunda gözaltına almakla tehdit ettiği belirtiliyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Bugün adaletsizliğin en çok yaşandığı yerlerden biri, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarıdır. Ben merak ediyorum bu İsrail neresidir? Bu İsrail’in toprakları nereleri kapsıyor? 1947’de neresiydi, 1949-67’de neresiydi ve şu anda İsrail neresidir? BM İsrail’le ilgili aldığı kararları uyguluyor mu? O zaman BM ne işe yarıyor? Türkiye olarak bizim bu konudaki tavrımız nettir, çözüm 1947 anlaşması temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasıdır. Size BM kürsüsünden soruyorum, İsrail devletinin sınırları neresidir? 1948 sınırları mıdır, 1967 sınırları mıdır yoksa daha başka sınırları mı vardır? Yüz yılın anlaşması denen girişimin amacı Filistin’i tamamen ortadan kaldırmak mı? Bunlar dünyayı kana mı bulamak istiyorlar? BM başta olmak üzere, uluslararası camianın tüm aktörleri vaatlerin ötesinde somut destek vermelidir. Filistinliler için yardım ve bayındırlık çalışmalarının etkin bir şekilde sürdürülmesi bu açıdan çok önemlidir. Türkiye, mazlum Filistin halkının yanında yer almaya devam edecektir.