Erdoğan’ın Başdanışmanı: 2023 seçimlerinde iktidar değişikliği Türkiye’nin tam bağımsızlığına darbe olur

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, 14 Mayıs seçimlerinde hükümetin değişmesinin Türkiye’nin tam bağımsızlığına yönelik bir darbe olacağını savundu.

Uçum bu sözleri Habertürk yayınında katıldığı bir programda sarf etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, “15 Temmuz onların fiili darbe girişimiydi. 14 Mayıs da Batı’nın siyasi darbe girişimidir, bu kadar açık ve nettir” demişti.

Millet İttifakı’nın politikalarını eleştiren Uçum ise şöyle konuştu:

“Irak ve Suriye’den asker çekilmesi gündeme gelecek yaklaşımlar. Türkiye’nin terörle mücadelesine ilişkin yaklaşımlar. Türkiye’nin terör örgütlerine sistematik yaklaşımlarla ilgili güven veren bir şey yok. Türkiye’nin güvenlik alanlarına sahip çıkmazsanız ‘Bu konuda daha ileri götüreceğiz’ demenin bir karşılığını düşünmüyorum. Türkiye’nin Rusya ilişkilerini değerlendireceğiz diye açıklamalar oldu. 2023 seçimlerinde iktidar değişikliği Türkiye’nin tam bağımsızlığına darbe olur. Bu başarılabilir mi ayrı konu. Temel devlet doktrinlerinin korunacağına ilişkin güven veren bir yaklaşımları yok. Ekonomik krizlerle mücadele konusunda şimdiye kadar uygulanan modellerden farklı. Türkiye ulusal demokrasi programını hayata geçirdi, milli ekonomi programını hayata geçiriyor. Krizlerle mücadelede büyüme stratejisine dayalı program.”