Erdoğan’dan Suriye’ye operasyon mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO’ya girmek isteyen Finlandiya ve İsveç’in, verdikleri sözleri yerine getirmemeleri durumunda üyelik başvurularını onaylamayacaklarını söyledi.

Çankaya Köşkü’nde düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Erdoğan, “Hiçbir NATO ülkesinin Türk adaletinden kaçan FETÖ’cü alçaklar ve PKK’lılar için güvenli liman olmaması gerekir” dedi.

Türkiye’nin “PKK ile mücadelesinde olduğu gibi FETÖ ile mücadelesinde de yalnız bırakıldığını” söyleyen Erdoğan şöyle devam etti:

“PKK’lıların sokaklarında cirit attığı, her yıl ciddi miktarda haraç topladığı, eylem yaptığı devletlerin üyelikleri NATO’ya fayda sağlamayacağı gibi temsil ettiği değerlere de zarar verecektir. İsveç ve Finlandiya’ya net tavrımızı söylüyoruz. Sözler yerine getirilmeden Türkiye bu ülkelerin üyeliğini kabul etmeyecektir. Karşılaştığımız çifte standartlara rağmen Avrupa Birliği hedefimizden vazgeçmedik.”

Suriye’ye operasyon mesajı

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde bir operasyon mesajı da verdi ve “Güney sınırımız boyunca 30 km derinliğinde 30 km boyunca güvenli hat kurma kararlılığımız bakidir. Suriye’de terör örgütünün yuvalandığı son bölgeleri de temizleyerek, güvenlik kuşağının halkalarını yakında birleştireceğiz” dedi.