Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na İmamoğlu yanıtı: Bay Kemal oğluna sahip çık, o kendisine başka ebeveynler arama peşinde

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

2023 Merkez Bütçe Yasa Teklifi

Erdoğan, 2023 merkez bütçesinin “milletin bütçesi“ olarak hazırlandığını söyledi ve muhalefetin tutumunu eleştirdi:

“Vizyon, program ve proje yoksunu muhalefet partileri bu bütçe görüşmeleri boyunca kifayetsizliklerini göstermeye devam etmiştir. Muhalefetin tutumuna baktığımızda Cumhuriyetimizin 100 yıllık serencamının muhasebesini yapan bir akıl göremiyoruz. Bölgesel ve küresel gelişmeler ışığında ülkemizin önündeki tehdit ve fırsatları değerlendiren bir analiz göremiyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci asrına dair vizyon da göremiyoruz. Yalanları, iftiraları, çarpıtmaları tekrarlayan bir zihniyetin hesaplarına ve hezeyanlarına tekrar şahit olduk. Bu tablo bile kimlerin ülkenin ve milletin derdiyle dertlendiğini ispata yeterlidir. Bizim sözümüz bakidir” ifadelerini kullandı.

Terörle mücadele ve sosyal destek

Terörle mücadele ve sosyal destek girişimleriyle sözlerine devam eden Erdoğan, “Ülkemizi terör örgütlerinden ve suç çetelerinden arındırdık. Önümüzdeki dönemde ülkemizin güvenlik alt yapısını bölgesel ve küresel tehditlere karşı daha etkin şekilde korumamızı sağlayacak donanıma kavuşturmayı sürdüreceğiz“ dedi.

Sosyal hizmetere de değinen Erdoğan, önümüzdeki dönemde “değişen şartlar ve ihtiyaçlara göre daha fazla vatandaşımızı sosyal destek şemsiyesinin altına alacağız“ dedi.

Enerjide bağımsızlık

Erdoğan, Avrupa’da bugünlerde doğal gazda “felaketler yaşandığına” dikkat çekti.

Türkiye’de doğal gazın 81 il dahil 685 yerleşim yerine yaygınlaştırıldığını vurgulayan Erdoğan, enerjide “dışa bağımlılığı sonlandırmak“ için çalışmaların sürdüğünü belirtti, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk ünitesini hizmete sunulacağını” açıkladı.

Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde Karadeniz doğal gazının, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk ünitesini vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız“ dedi.

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedeflediğini söyleyerek enflasyon ve hayat pahalılığına değindi:

“Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığın etkilerini ortadan kaldırmak için yoğun çaba harcadık. İnşallah önümüzdeki aylarda enflasyonun adeta tepetaklak aşağıya ineceğine beraberce şahit olacağız. 2023, hayat pahalılığından kurtuluşumuzun dönüm noktası haline getirelim“ ifadelerini kullandı ve şu şekilde devam etti:

“Türkiye olarak ülkemizi dünyada hak ettiği seviyeye çıkarmanın eşiğine geldik. Bu hayalle aramıza artık kimseyi sokmayacağız.”

Erdoğan faiz kararına ilişkin, “Son olarak yeni finansman paketinin müjdesini önceki gün kamuoyuyla paylaşmıştık.Merkez Bankası’nın yüzde 9 seviyesine indirdiği faiz oranı, niye yüzde 9, burası önemli, istiyoruz ki yatırımcı yatırım yapsın, ikide bir ağlamasın, faizler yüksek demesin. Buyur işte yüzde 9, hadi yatırım yap” sözlerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu davası

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen 2 yıl 7 ay 15 günlük hapis cezası ve “siyasi yasak” kararına da değinen Erdoğan şu sözleri kullandı:

“Altılı masa denilen yıkık dökük yapıya bakıldığında geleceğe dair kimse güvenileceği bellidir. Altı kafadan altı ayrı ses çıktığı, herkesin birbrinin arkasından iş çevirdiği masaya bu millet geleceğini teslim etmez. Daha bitmemiş bir yargı kararı üzerinden siyasi mühendislik yapanlar var. CHP’nin başındaki zat dün çıkmış ne diyor biz baba oğul gibiyiz. Bunlara duyunca biz de içimizden Bay Kemal oğluna sahip çık. O kendisine başka ebeveynler arama peşinde demekten öte duramadık. Şaka bir yana altılı masanın ne yaptıkları, hangi oyunu çevirdikleri bizi ilgilendirmiyor. Biz işimize bakacağız, bizim işimiz var.”

Asgari ücret

Erdoğan, asgari ücret konusunun yarın açıklığa kavuşturulacağın bildirdi.

Savunma sanayi

Erdoğan, “Savunma sanayinde neredeyse her gün yeni bir müjdenin haberini alıyoruz. Geçtiğimiz günlerde insansız savaş ucağımız Kızıl Elma ilk uçuşunu 5 saat havada kalarak başarıyla tamamladı. Türkiye’nin teknolojide takip eden değil takip edilen bir ülke haline geldiğinin göstergesidir” dedi.