Erdoğan’dan Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) olumsuz yanıt: Beni bu yola asla teşvik etmeyin, seçim kaybetsek de yokum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamladığı halde yaş şartı arttığı için emekli olamayanların taleplerini yerine getirmeyeceği mesajı verdi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili olarak şu ana kadarki en net açıklamasını yapan Erdoğan, bu kişilerle ilgili olarak, “Ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun” dedi.

İstanbul’da Fatih, Silivri, Topkapı ve Zeytinburnu sosyal güvenlik merkezleri toplu açılış törenine katılan Erdoğan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Topkapı Kampüsü’nde düzenlenen programda konuştu.

Erdoğan, “Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler” dedi.

“Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız.

“Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor.”

Eski CHP milletvekili Yarkadaş: Erdoğan 46 yaşında emekli oldu

Eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise bugünkü açıklaması sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösterdi.