Erdoğan’dan Akşener’e: Hayali bir makama talip

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin, “HDP Millet İttifakındaki gizli ortaklık hakkını kullanarak bu hanımefendiyi veto etmiştir” değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan Akşener’in adaylık sözlerine bugünkü AKP Meclis grup toplantısında şu cevabı verdi:

“Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetildiği bundan sonra da aynı sistemle yönetilmeye devam edeceği gün gibi aşikarken hayali bir makama talip olunmasının gerisinde bu vetonun bu dayatmanın sineye çekilmesi vardır”

Akşener, “Ben cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakan adayıyım” yönünde bir açıklama yapmıştı.

Akşener, Eylül ayında ifade ettiği bu sözlerine ise Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile yaptığı görüşme ardından şöyle açıklık getirmişti:Quote Message: Benimle ilgili zaman zaman ortaya konan ‘öyle mi, böyle mi?’ sorularına da net bir şekilde cevap verdim. Bu nedenle ben ‘cumhurbaşkanı adayı değil, partimin birinci parti olacağı ve parlamenter sistemin başbakanlığına talibim’ dedim. Dolayısıyla söylediğim bu kadar açık ve nettir. Bunun anlamı Millet İttifakı açısından söylüyorum, birbirimizle rekabet etmediğimiz, masanın altından birbirimizin ayağına basmadığımız, birbirimize tekme atmadığımız bir sistemin kurulacağını bu netlikte ortaya koymaktı. from Meral Akşener

Meral Akşener: Benimle ilgili zaman zaman ortaya konan ‘öyle mi, böyle mi?’ sorularına da net bir şekilde cevap verdim. Bu nedenle ben ‘cumhurbaşkanı adayı değil, partimin birinci parti olacağı ve parlamenter sistemin başbakanlığına talibim’ dedim. Dolayısıyla söylediğim bu kadar açık ve nettir. Bunun anlamı Millet İttifakı açısından söylüyorum, birbirimizle rekabet etmediğimiz, masanın altından birbirimizin ayağına basmadığımız, birbirimize tekme atmadığımız bir sistemin kurulacağını bu netlikte ortaya koymaktı.