Erdoğan’dan Ahmet Şık açıklaması: Bu zat teröristin teki, bir çok terör örgütlerinin içinde yer almış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Ahmet Şık için “Bu zat teröristin tekidir” dedi.

Erdoğan Şık’ın “bugüne kadar birçok terör örgütlerinin içinde yer almış bir kişi” olduğunu söyledi.

Ahmet Şık’ın “Bu dönem kapanırsa AKP bir siyasi parti muamelesi görmeyecek, bir suç örgütü olduğu için kapatılacak. ‘Siyasi parti kılığına girmiş bir suç örgütü’ diyecekler” ifadeleri hakkında bir soruya yanıt veren Erdoğan, “Bu zat (…) teröristin teki olmanın ötesinde nasıl olduysa bir milletvekili olma şansı yakaladı” dedi ve ekledi:

“Bir hukuk devletinin içinde adeta teröristlerin yaklaşım tarzıyla bir yaklaşım içinde.

“Ahmet Şık’ın soyadı şık ama kendisi neye benzer bilmiyorum.

“Onun gücü ne AK Parti’yi kapatmaya yeter ne bizleri mahkum etmeye yeter.

“O önce kendi paçasını nasıl kurtaracak ona baksın.

“Bununla ilgili de şimdilik tazminat davası açılmıştır. Dokunulmazlığı kalktıktan sonra da ceza davaları arkasından gelecektir.”

Şık’ın bu konuşmasının ardından AKP avukatları partinin kişilik ve saygınlığına saldırıda bulunduğu iddiasıyla 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açmıştı.

Erdoğan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun KHK’yle ihraç edildikten sonra beraat edenlerin göreve iade edileceği açıklaması hakkında ise şöyle konuştu:

“Bay Kemal kendini buğday ambarında zannediyor. Herhangi bir gücü yok. Kendisine milletin verdiği bir yetki yok. Ama o durmadan yalan üstüne yalanlarına devam ediyor.

“Türkiye bir hukuk devleti. Bu devlette siz ne zamandan beri yargı oldunuz da yargının yetkilerini, haklarını kendinde kullanıyorsun?

“Bu ifadeler neyi getirir? Ben şu anda yargıyım, hem hakimim, hem savcıyım ve gelince bunların hepsini serbest bırakacağım.

“Bu anlama geliyor. Böyle bir yetkisi var mı? Yok. Bu milleti tamamen ahmak yerine koyup aldatmaktan başka bir şey değildir.

“KHK ile ilgili bir şeyler bekleyen vatandaşı kandırmaktır. Benim milletim de bu kadar enayi değildir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO içinde Yunanistan’la yaşanan gerilimler hakkında ise “Türkiye’siz bir NATO düşünülemez ama Yunanistan’ın NATO içinde kıymetiharbiyesi yok. Türkiye varsa NATO güçlü, Türkiye yoksa NATO güçlü değil” yorumunda bulundu.