Erdoğan ve Putin’in ana gündemi Suriye!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin Sarayı'ndaki baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.  ( Cumhurbaşkanlığı/Murat Çetinmühürdar - Anadolu Ajansı )

Erdoğan’ın Putin ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Suriye sorunun da ana gündem konularından biri olacağı bildirildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetiyle günübirlik olarak yapacağı ziyaret kapsamında Rus liderle görüşmesinde ana gündem konusunun Suriye olacağı belirtiliyor.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı, resmi internet sitesinde ziyarete ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin’in daveti üzerine, 29 Eylül 2021 tarihinde Rusya Federasyonu’na günübirlik çalışma ziyaretinde bulunacaklardır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleştirecekleri görüşmelerde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra Suriye, Libya ve Afganistan’daki gelişmeler başta olmak üzere, güncel bölgesel gelişmeler ve uluslararası meselelerin ele alınması öngörülmektedir.”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da dün yaptığı açıklamada, gazetecilerin soruları üzerine, “Bölgesel sorunlar konuşulacak. En başta Suriye, tabii ki Afganistan ve geleneksel olarak Libya’nın da gündemde yer alacağını düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.