Erdoğan ve Putin 120 saatlik sürenin tamamlanacağı günde Soçi’de kritik bir görüşme gerçekleştirecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye-ABD anlaşması ile YPG’nin “güvenli bölge” olarak adlandırılan alandan çıkması için verilen 120 saatlik sürenin tamamlanacağı günde Soçi’de kritik bir görüşme gerçekleştirecek.

BBC’nin haberine göre Türkiye, sınırlarının güvenliği için YPG’nin en az 32 kilometre güneye çekilmesini bunun için de Rusya’nın devrede olmasını istiyor. Rusya ise Türkiye’nin güvenlik kaygılarının karşılanması gerektiği ancak bunun, Ankara ile Şam arasında 1998’de varılan Adana Mutabakatı kapsamında düşünülmesinin şart olduğu düşüncesinde.

Erdoğan-Putin görüşmesi, hem zamanlama hem de Suriye’nin askeri ve siyasi geleceği açısından belirleyici. Bu nedenle de büyük önem taşıyor.

Zamanlama açısından en önemli unsur, Ankara’da 17 Ekim’de varılan anlaşmanın YPG’nin belirlenen alandan çekilmesi için tanıdığı sürenin Erdoğan-Putin görüşmesinin gerçekleştiği günde tamamlanıyor olması. Bu süre saat 22.00’de dolacak. Bu da Türkiye’nin YPG’lilerin anlaşmaya ne kadar uyduklarına bağlı olarak ve Rusya ile yapılacak görüşmelerin tamamlanmasının ardından ara verdiği operasyona yeniden başlatıp başlatmayacağına ilişkin kararını vereceğini gösteriyor.

Türkiye ve ABD arasında varılan anlaşma, YPG’nin Suriye’nın kuzeydoğusunda Tel Abyad ve Ras’ul Ayn kentleri arasında kalan 120 kilometrelik bölgeden 32 kilometre güneye çekilmesini, bu çekilmenin tamamlanması durumunda da Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı operasyonu tamamen durdurmasını içeriyor.

Ankara, ABD ile varılan anlaşmadan sonra Fırat Nehri’nin doğusunun geri kalanına da uzanmak ve dolayısıyla sınırların tamamını koruyacak bir güvenli bölge inşa etmek için Rusya’yla da tamamlayıcı ikinci bir anlaşma yapmak amacında.

Bunun da nedeni, Türkiye’nin operasyonun başlamasının hemen ardından Amerikan askerlerinin çekildiği Menbic ve Kobani gibi stratejik noktaların Rusya ve Suriye ordularının kontrolüne geçmiş olması. Suriye ordusu, Ras’ul Ayn kentinin güneyinde de bazı yerleşim noktalarına girerek, bu bölgedeki denklemi de değiştiren bir adım atmıştı. Bu gelişmeler, Türkiye’nin güvenli bölge talebini yaşama geçirebilmesi için Rusya ile anlaşma yapmasını kaçınılmaz hale getirdi.

Kuzey Suriye

Ankara: YPG tamamen çekilmeli

Ankara’nın bugün yapılacak görüşmelerde, gündeme getireceği beklentisi, YPG unsurlarının Türk sınırlarına en az 30 kilometre uzaklığa çekilmesi ve böylece bir güvenlik tehdidi oluşturamamaları. Afrin ve El-Bab bölgelerinde olduğu gibi YPG’nin Menbic ve Kobani’den de çıkarılması bu süreçte Türkiye açısından büyük önem taşıyor. Çünkü bu alanlar, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda oluşturmak istediği güvenli bölge ile çakışıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Ekim günü yabancı gazetecilere yaptığı açıklamalar kapsamında bu duruma değinerek, “Münbiç, Kobani ve Kamışlı tarafında güvenli bölgemiz Rusya ve rejim güçlerinin faaliyetleriyle çakışıyor. Ayrıca İdlip’te de zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor. Amacımız, Rusya ile bu konularda makul ve herkes tarafından kabul edilebilir bir uzlaşmaya varmaktır. Bir tek şartımız, rejimin bulunduğu yerlerde PKK-YPG’nin tamamen temizlenmesidir” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile daha önceki görüşmelerinde de özellikle iki şehrin durumunu ele aldıklarını anımsatan Erdoğan, “Eğer YPG Münbiç’ten çıkartılırsa, Kobani’den çıkartılırsa bizim için hiçbir mesele yok. Yeter ki buralar temizlensin ve bizim buralarda da kalmak diye bir derdimiz yine yok. Tüm derdimiz, bizi tehdit eden, taciz eden bunları buralardan çıkarmaktır” dedi.

Erdoğan’ın bu açıklamaları, mevcut durumda Türkiye’nin Rusya’dan talebinin YPG’nin başta Menbic ve Kobani’den çıkarılması olacağı, bunun dışında bu bölgelere askerini sokmak gibi bir düşünce içinde olmadığı şeklinde değerlendiriliyor. Aynı zamanda YPG’nin isminin veya statüsünün değiştirilerek rejim ordusunun bir parçası sayılması gibi olasılıkların da tatmin edici olmadığının Rusya’ya iletildiği anımsatılıyor.

Barış Pınarı Harekâtı

Rusya kapsamlı bir anlaşma peşinde

Rusya’nın ise bugün yapılacak Erdoğan-Putin zirvesinin 2011’den bu yana süren Suriye bunalımına kalıcı bir çare bulunması yönünde çok önemli bir dönüm noktası olarak gördüğü belirtiliyor. Ankara’da yapılan değerlendirmelerde Rusya’nın bugünkü toplantıdan kısa ve orta vadede yaşama geçirmeyi planladığı kapsamlı ve Suriye’yi kalıcı istikrara taşıyacak bir anlaşma çıkması amacında olduğu kaydediliyor.

Türkiye de Rusya da 2016 ortasından bu yana Suriye’de devam ettikleri işbirliğinin bundan sonra da devam etmesi açısından böyle bir anlaşmaya varma konusunda istekli görünüyorlar.

Kısa vadede çözümlenmesi gereken konular arasında Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye’nin YPG’den kaynaklanan güvenlik kaygılarının giderilmesi yer alıyor. Başta Putin olmak üzere tüm Rus yetkililer, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını anladıklarını belirtiyor ancak tek taraflı bir operasyonun bölgeyi daha çok istikrarsızlığa itebileceği ve “IŞİD tehdidinin hortlayabileceği” endişesini ifade ediyorlar. Dolayısıyla, mevcut Suriye denkleminde, Rusya’nın başta Menbic ve Kobani olmak üzere Türkiye’nin tehdit hissettiği bölgelere karşı Ankara’yı tatmin edebilecek bir formülü masaya getirebileceği değerlendiriliyor.