Erdoğan: Vatandaşlarımızı kira öder gibi taksitlerle ev sahibi yapacağız

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi”nin hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, “Vatandaşlarımızı kira öder gibi taksitlerle ev sahibi yapacağız” dedi.

Erdoğan, projeyi Kabine Toplantısı’nın ardından duyurdu.

TOKİ vasıtasıyla şimdiye kadar 1 milyon 170 konut inşa ettiklerini ifade eden Erdoğan, bundan yaklaşık 1,5 yıl önce 100 bin sosyal konut inşası için çıktıkları çağrıya 10 katından fazla talep aldıklarını belirtti.

“Kiraların düşmesine yol açacak”

81 ilde toplu konut projelerini sürdürdüklerini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

“Pek çok ilimizde şehir içinde kalan sanayi alanlarını dışarıya taşıyor, bu konudaki talepleri de süratle yerine getiriyoruz. Şimdi de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bu projeyle ilgili hazırlıklar bitmek üzeredir. Vatandaşlarımızı kira öder gibi taksitlerle, yerel ve yatay mimari anlayışına göre inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi yapacağız. Sıfır atık uyumlu, enerji verimli, iklim dostu malzemelerle yapılacak bu konut projelerinin tamamında yenilenebilir enerji sistemleri kullanılacaktır. Amacımız, salgın döneminde daralan konut arzını hızla artırarak hem inşaat sektörünü canlandırmak hem de insanımızın erişebilir şartlarda ev sahibi olmasını temin etmektir. Bu adım, son dönemde ciddi şikayet konusu olan kiraların da düşmesine yol açacaktır. Her zaman olduğu gibi bu projede de şehit yakınları ve gazilerimiz ile emeklilerimize özel bir kontenjan ayıracağız. Ayrıca, ilk defa evlenen gençlerimiz de bu projede kota sahibi olacaktır.”

Projenin detaylarının gelecek hafta duyurulacağını kaydeden Erdoğan, yaz tatilinde yurtların ücretsiz kullanımını sağlayan “Seyahatsever” uygulamasında yaş aralığının 18-30’a yükseltildiğini de bildirdi.

Tahıl gemisi kontrol edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında tahıl sevkiyatı anlaşmasına ilişkin, “Her ne kadar muhalefet idrak edemese de ülkemizin öncülüğünde başlatılan bu çalışma önemli bir diplomatik başarıdır” dedi.

Söz konusu geminin İstanbul’a geldiğinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM’den temsilcilerin olduğu heyet tarafından kontrol edileceğini belirten Erdoğan, “Ardından yükünü indireceği limana doğru yolculuğunu sürdürecek. Muhalefet inkar etse de bu diplomatik bir başarıdır” diye konuştu.