Erdoğan: “Türkiye-ABD ilişkilerinin zor bir süreçten geçtiği sır değil,amacımız bu süreci geride bırakmak!

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'na katılarak konuşma yaptı. ( Erçin Top - Anadolu Ajansı )

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye-ABD ilişkilerinin zor bir süreçten geçtiği sır değil. Amacımız bu süreci geride bırakmaktır” dedi.

Partisinin haftalık grup toplantısında konuşan Erdoğan, ABD ziyaretiyle ilgili mesajlar verdi.

Erdoğan, “Geçen hafta Trump’ın daveti üzerine ABD’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdik. Heyetlerimizin katkılarıyla verimli toplantılar yaptık. Türkiye-ABD ilişkilerinin zor bir süreçten geçtiği sır değil. Amacımız bu süreci geride bırakmaktır. Bölgemiz ve dünyadaki gelişmeler ABD ile Türkiye’nin yakın olması gerektiriyor. Aramızdaki sorunlar küçük pürüzlerden ibaret. Pürüzler suni olarak büyütülmüştür. İki ülke arasındaki ilişkileri bozmaya yönelik çabaların gerçek mahiyetini en iyi gören de Sayın Trump’tır. Türkiye-ABD ilişkilerinin belirli bir seviye altına düşmemesi için inisiyatif kullanmaktadır” ifadelerini kullandı.

S-400 ve F-35 KONUSU

“100 milyar dolarlık karşılıklı ticaret hacmine ulaşma konusuna kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik” diyen Erdoğan, S-400’lerle ilgili ise şunları söyledi:

“Sorunların kilit noktası haline dönüştürülen S-400 konusunda da çözüm yolu aranması konusunda mutabık kaldık. Sayın Trump’a Türkiye’nin sistemi alma noktasına nasıl gelindiğini anlattık. Kendisi de bize hak veriyor. Türkiye’nin bu konuda adım atmayacağını Trump’a anlattık.”

Amerika’dan Patriot sistemi alma taleplerinin de tekrarladıklarını belirten Erdoğan, “F-35 uçaklarıyla ilgili ülkemize yapılan haksızlığı tekrar dile getirdik. Türkiye’nin F-35’in proje ve üretim ortağı olduğunu belirttik. Bu proje kapsamında taahhüt ettiğimiz 2,1 milyar doların 1,4 milyar dolarını ödediğimizi tekrar hatırlattık. Şayet F-35 meselesindeki mevcut uzlaşmaz tavır sürerse, Türkiye’nin orta vadeli ihtiyaçlarını karşılamak için başka arayışlara girmek zorunda kalacağını söyledik” diye konuştu.

‘ERMENİ SOYKIRIMI TASARISI’

ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ‘Ermeni Soykırımı’ tasarısına dair, “Tarihi gerçeklere aykırı ve haksız olduğunu belgeleriyle ortaya koyduk” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Nitekim, görüşmemizin ardından Ermeni iddialarının Senato gündemine getirilmesiyle ilgili teşebbüsler akamete uğratılmıştır. Diğer meselelerde de zaman içinde küçük de olsa ilerlemeler kaydedilmesini umuyoruz. Amerika’da halen süren azil süreci ve yaklaşık bir yıl sonra yapılacak seçimlerin, Başkan Trump’ı temkinli hareket etmeye yönelttiği açıktır. İnşallah bu süreçler bittiğinde, ilişkilerimiz yeniden ve çok güçlü bir ivme kazanacaktır. O gün gelene kadar meseleyi suhuletle yönetmeyi sürdüreceğiz.”

MAZLUM KOBANİ VE YPG MESAJI

Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Abdi hakkında da konuşan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sivillere yönelik bombalı eylemler düzenleniyor. Türkiye’nin harekatına karşı çıkanlar bu insanlık dışı saldırılara ses çıkarmıyor. Örgütün sivil katliamlarını örtmeye çalışıyorlar. Mesele ne Türkiye’nin yaptıkları ne de yapmadıklarıdır. Ne Mazlum Kobani’si, böyle birisi yok. Bunu anlatmaya devam edeceğiz. Bu işi öyle yere bulaştırıyorlar ki bizim Kürtlere karşı olduğumuzu anlatıyorlaR.