Erdoğan: Taliban’ın Kabil Havalimanı’nın işletilmesi noktasında teklifi var, henüz karar vermedik

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taliban’ın Kabil Havalimanı’nın işletilmesi konusunda kendilerine bir teklif sunduğunu açıkladı. Erdoğan, henüz bir karar vermediklerini söyledi.

Erdoğan, Bosna Hersek’i ziyaretinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenliyor. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

(Afganistan’dan tahliyeler) Tabii dün Kabil’de gerçekleştirilen o felaketi, o kapsamlı terör saldırısını milletçe telin ediyoruz, kınıyoruz. Malum 72 kişinin şu ana kadar belirlenen, insanın öldüğü bize gelen bilgilerde. Bunların içerisinde tabii Taliban’dan da ölen söz konusu. Böyle bir felaketi şu anda DEAŞ üstlendi. DEAŞ’ın böyle bir süreç içinde böyle bir adımı atmış olması da, bölgede ve dünyada nasıl tehlikeli bir örgüt olduğunu ortaya koyuyor. Afgan halkına milletçe geçmiş olsun diyoruz. Bu menfur saldırıda Afganistan’da güvenliğin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Bizim şu anda önceliğimiz vatandaşlarımızın Afganistan’dan tahliyesi.- 20 yıldır Türkiye, gerek devletiyle gerek sivil yatırımcılarıyla hep Afganistan’da yer almıştır. Altyapı, üstyapı tüm çalışmalarda gerekli olan adımları atmıştır. Bu karar doğrultusunda biz tahliyeleri en hızlı şekilde tamamlayacağız. İlgili birimlerimiz en ufak bir rehavete kapılmadan bu adımları atıyor. Gerek istihbaratımız, gerek savunma bakanlığımız, gerek dışişleri bakanlığımız bu sürecin yakın takipçisi konumundayız.

(Taliban’la temas devam ediyor mu?) Değerli arkadaşlar, kimlerin nasıl, ne tür, bu konuda eleştiriler yaptığını bilemem. Herkesin eleştiri hakkı mafuzdur. İstediği eleştiriyi yapabilir. Bizim de nerede, kiminle, ne zaman, ne gibi görüşmeler yapacağımızla ilgili kimseden izin almak gibi bir lüksümüz yok. Biz şu anda büyükelçiliğimizi Kabil Havalimanı içerisindeki askeri bölüme taşıdık. Büyükelçiliğimiz o bölümde bu tür faaliyetlerini sürdürüyorlar. Görüşmelerimizin ilkini de orada Taliban ile ilgili olarak ilk görüşme 3.5 saat süren bir görüşmeyi büyükelçiliğimiz nezaretinde arkadaşlarımız sürdürdüler.- Bu tür görüşmelerle süreci bir defa sağlıklı yürütmenin gayreti içerisindeyiz. Onların beklentileri nedir, bizim beklentimiz nedir, bütün bunları görüşerek yapacaksınız. Görüşmeden yapmak mümkün değil. Diplomasi diyorsanız, bu insanlara şunu söylemek lazım; işte diplomasi budur. Bunu kimler yürütür? Dışişleri yürütür, siyasiler yürütür.

Taliban’ın Kabil Havalimanı’nın işletilmesi noktasında teklifleri var bize. Güvenliği biz sağlayalım, işletmeyi siz yapın. Bu konuda bile henüz verilmiş bir kararımız yok.- Siz bu muhalefetin bu tür yalanlarda, bu tür iftiralarda hiçbir zaman şöyle bir geri dönüş yaparak özür dilediğini duydunuz mu? Bunların karakterinde böyle bir şey yok. Her şeyleri bunların yalan. Şimdi bakın Merkez Bankası’yla ilgili ciddi yalanlar uydurdular.

Şu anda döviz rezervi merkez bankasının bakın nerelere çıktı. Her şey ortada. Hayatları yalan. Bulmuşlar bir kadın, yalan makinesi. Çıkartıyorlar sürekli televizyona, ona bol bol yalan söyletiyorlar. Onunla güç buluyorlar. Benim BBC’nin yalan söylemesini normal karşılarım da, bunları öyle görmez istemezdik. Çünkü bu ülkenin ana muhalefetisin, muhalefetisin, bu kadar yangın, sel felaketleri oldu. Bu iktidar, bu devlet sel felaketinden tut yangın felaketine, bütün buralarda dünyanın hiçbir yerinde icra edilmemiş operasyonlar icra etti. Arkadaşlar, bir lehte açıklamalarını duydunuz mu? Tam aksine AFAD’ın yardım toplamasına bile karşı çıktılar. Bunlar böyle kepaze bir takım. Biz yolumuza devam ediyoruz. Eğer şu anda AFAD’a destek olacak olanlar, yardım yapmak isteyenler göğüslerini gere gere AFAD’ımıza destek olabilirler. Çünkü AFAD, bu noktada topladığı yardımlarla da her türlü afet mücadelesini yürütüyor. Devletin AFAD’ımıza verdiği destek yok mu? Var tabii. Onunla zaten yürüyor. Hayırseverlerimiz diyor ki ‘Yardım yapmam lazım, nereye yapayım?’ Herhalde biz böyle sağda solda, rastgele bir yerlere diyecek halimiz yok. AFAD’a yapabilirsin diyoruz.