Erdoğan: Suriye’nin bütünlüğünden yanayız, diğer ülkeler buradan çıkmayana kadar biz buradan çıkmayız!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Kasım’da gerçekleştireceği ABD ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunarak, Trump’ın kendisine yazdığı mektubu iade edeceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyareti sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Suriye’nin bütünlüğünden yana olduklarını ifade eden Erdoğan, “Diğer ülkeler buradan çıkmadıktan sonra biz buradan çıkmayız. Biz Suriye’nin birliğine, beraberliğine ve bütünlüğüne taraftarız. Asla parçalanmasını da istemeyiz” dedi.

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Burada son terörist bölgeyi terk etmedikten sonra biz bu işi bırakmayız. Bu işin bir boyutu. İkinci olarak, diğer ülkeler buradan çıkmadıktan sonra biz buradan çıkmayız. Biz Suriye’nin birliğine, beraberliğine ve bütünlüğüne taraftarız. Asla parçalanmasını da istemeyiz. Eğer diğer ülkeler de buna taraftarlar ise kendilerinin de bunu ispat etmeleri lazım. Onlar ispat edecekler ki bizden de bunun ispatını istesinler. Bunların hiçbirinin burada sınırı yok ama bizim burada sınırımız var.”

“En batıdan aldığımız zaman en doğuya kadar sadece 911 kilometre Suriye sınırı var” diyen Erdoğan, “Oysa burada ne Rusya’nın ne ABD’nin ne de İran’ın sınırı var. Sadece Irak’ın biraz sınırı var.

Bizim Adana Mutabakatı gibi bir belgemiz var. Bu terör örgütleri temizlenmedikçe, Adana Mutabakatı’nın bize vermiş olduğu yetkiyle buradaki duruşumuzu aynen devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

MİNBİC AÇIKLAMASI

ABD’nin Minbic konusunda Türkiye’ye söz verdiğini dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Malum şu anda Rusya, rejim güçleri ile beraber hareket ediyor. Rejim güçleri ile hareket ederken de belli yerlerde PKK-PYD-YPG ile bağlantısı var. Bu bağlantı şu anda da aynı hızla devam ediyor. Mesela daha başından beri ABD’nin bize verdiği söz vardı. ‘Münbiç’ten bunları çıkartacağız’ dediler. Ne kadar zamanda? 90 günde. 1,5-2 sene oldu, hala ordalar. Şu anda da çıkmış değil. Biz ne olup bittiğini tüm istihbaratımızla biliyoruz. Aynı şey Ayn el-Arab’da da var. Obama yönetiminin kutsadığı bir yerdi. Ayn el-Arab’ın ismi sonra Kobani’ye çevrildi.”

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Buranın halkından yaklaşık 350 bin kişi ülkemize sığındı. Ağırlıklı olarak da bizim Suruç’a yakın bölgedeler. Ayn el-Arab’dan gelen Kürtlere de biz bakıyoruz. Barınmadan yeme-içmeye ve sağlığa kadar her ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu gerçeğe rağmen bazıları hala “Türkiye Kürtlere karşı” diye yalan yayıyorlar. Kürtlerin temsilcisi olduklarını söyleyenlerin hiçbirinin bunlara vermiş olduğu herhangi bir destek asla söz konusu değil. Biz veriyoruz.”

“RUSYA İLE DEVRİYELER DEVAM EDECEK”

Kuzey Suriye’nin Serêkaniyê ve Girê Spî bölgeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Gelelim şimdi bizim kontrolümüzde olan Tel Abyad ve Rasulayn’a… Tamamen bizim kontrolümüzde olan bu bölgenin uzunluğu 120 kilometre, derinliği 30-32 kilometre. Diyoruz ki destek verecekseniz burada süratle bir mülteciler şehri veya bir pilot bölge yapalım. Biz proje çalışmalarına varana kadar hazırlık yaptık. Görüştüğüm bütün liderlere de bunları anlatıyorum. Tel Abyad ve Rasulayn bölgesinde kontrolümüz devam ediyor. Ancak Resulayn’ın güneyinde Tel Tamer bölgesi var. BurasıYPG nin bulunduğu bir yer.

“Mesela dün sabah Tel Tamer bölgesinde Suriye Milli Ordusu’na karşı saldırıda bulundu ve 11 kişi öldü”

“MEKTUBU TRUMP’A VERECEĞİM”

ABD Başkanı Donald Trump’ın mektubuyla ilgili de konuşan Erdoğan, şunu ifade etti:

“Bunları biz Sayın Trump’a daha önce de söyledik. Mazlum Kobani diye ad taktığı Ferhat Abdi Şahin elebaşlarından bir tanesi. Biz önceki akşamki görüşmemizde Sayın Trump’a dedik ki ‘Ne yazık ki siz böyle bir kişiyle bir araya geliyorsunuz. Böyle bir kişi ile bir araya gelişinizi biz kınıyoruz.’ Elimizde malum mektup var. Bu mektubu ben Sayın Trump’a takdim edeceğim. Siz bana bu mektubu bu adamın arabulucu olmasını düşünerek gönderdiniz.”