Erdoğan, sosyal konut projesini açıklıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal konut projesini açıklıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğansosyal konut projesinin tanıtım töreninde konuşuyor.
Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı sosyal konut projesinin tanıtım vesilesiyle bir aradayız. Bu projeye öncülük eden bakanlığımız ve TOKİ’ye teşekkür ediyorum. Ülkemizi her alanda olduğu gibi konut üretiminde de eserlerle buluşturduk. Yüzde 90’ı sosyal konut olmak üzere tam 1 milyon 171 bin konut inşa ettik.

2019 yılında önce 50 bin adetlik ardından 100 bin adetlik sosyal konut projesi başlatmıştık. Bu projelere 2 milyondan fazla vatandaşımız başvurdu. Kampanyayı sürekli hale getirmeye karar verdik. Başvuruları yarın itibarıyla başlayacak bu projelerin ilk temelini yılbaşında atıyoruz.

Bu proje sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki en büyük konut yatırımı.

Konut Projesi’nde başvurular yarın başlayacak, Ekim ayı sonuna kadar sürecek.

Hedefimiz 2023-2028 yılları sürecinde 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa.

Projemizdeki konutların 50 binini gençlerimize tahsis ettik.

Toplamda 608 bin lira 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vade ile sahip olabilecektir

Toplamda 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılacak.

İstanbul’da hane geliri 18 bin, diğer illerde 16 bin lira olan vatandaşlarımız başvurabilecektir. Taksit ödemeleri sözleşmenin imzalanmasıyla başlayacaktır. Ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere ise fırsat vermeyeceğiz. Kendi aklınca devleti kandırarak TOKİ’den ev almaya çalışanlar hem ödediklerini kaybedecek hem evlerini kaybedecek. Sıkı bir denetim mekanizması kuracağız.