Erdoğan: Siz eğitim öğretim mimarı mısınız, sokakta çapulcu musunuz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmen ataması töreninde yaptığı konuşmada, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun öğretmenlere yaptığı boykot çağrısını isim vermeden eleştirdi.

Erdoğan, “Türkiye’ye dair hiçbir projesi olmayanların yaptığı boykot çağrısı tamamen art niyetli bir girişimdir. Siz eğitim öğretim mimarı mısınız sokakta çapulcu musunuz? Bize yavrularımızla haşır neşir olacak öğretmenler lazım. Böyle caddelerde, sokaklarda dolaşanlar değil.” dedi.

Bu sözlere Kılıçdaroğlu Twitter üzerinden “Erdoğan, öğretmenlere çapulcu mu dedin sen? Öğretmenler hemen birleşin, hemen! Bu sınava girerseniz, iflah olmazsınız.” yanıtını verdi.

Erdoğan’ın 22 Ağustos’ta yapılan Kabine toplantısı sonrası öğretmenlerle ilgili yaptığı açıklamalar muhalefetin tepkisine yol açmış; Kılıçdaroğlu “Erdoğan, rencide edici sınavı kabul etmeyen öğretmenlere aba altından sopa göstermiştir. Sevgili Öğretmenler, bu ülkenin gözbebeği sizlersiniz. Korkarsanız, ezilirsiniz. Bu muameleye eyvallah ederseniz, ezilirsiniz. Son çağrım, bu sınava girmeyin” demişti.

Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası “Uzman ve başöğretmenlik kadrolarına 614 bin 446 başvuru oldu. Bu öğretmenlerimizin büyük bölümü gerekli eğitimleri tamamladılar. Yüksek lisans, doktora yapmış olan 90 bine yakın öğretmenimiz yapılacak sınavdan zaten muaf. Diğer öğretmenlerimize, sınavı boykot çağrısı yapılmasını en başta milli iradenin tecelligahı olan Meclisimize saygısızlık olarak görüyoruz. Daha önce de öğretmenler arasında ayrımcılık yaparak onlara hakaret edenlerin bu konudaki gayretlerinin ciddiye alınacak bir tarafı yoktur.” demişti.

Eğitim sendikalarının bir kısmı, kariyer sınavlarına “Öğretmenin özlük haklarında ekonomik kazanım getiren uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarında sınav şartı kabul edilebilir olmadığı; öğretmenlik mesleğini değersizleştirdiği” gerekçesiyle itiraz ediyor. Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası, 19 Kasım 2022 tarihinde uygulanacak olan Kariyer Basamakları Sınavlarını boykot edeceğini açıklamış; Türk Eğitim Sen de sınava tepki olarak 1 Eylül’de öğretmenlerin meydana ineceklerini duyurmuştu. BBC Türkçe, iznews