Erdoğan: S-400 konusu bizim için kapanmıştır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün katıldığı NATO zirvesi dönüşünde yaptığı basın açıklamasında Ukrayna ve Rusya liderleriyle önümüzdeki günlerde zirvenin değerlendirmesini yapacağını söyledi.

Türkiye’nin Rusya’ya yaptırım uygulayamayacağını tekrar ifade eden Erdoğan, “Kullandığımız doğal gazın yaklaşık yarısını biz Rusya’dan alıyoruz. Bunun yanında Akkuyu Nükleer Enerji Santralimizi bugün Rusya ile yapıyoruz. Biz bunu da bir kenara koyamayız” diye konuştu ve devam etti:

“Bu konudaki hassasiyetimizi korumak durumundayız. Birincisi ben halkımı karda kışta soğukta bırakamam. İkincisi sanayimizi tamamen sıfırlayamam. Bunları korumak durumundayız.”

Erdoğan, ABD basınında yer alan, Türkiye’nin Rusya’dan temin ettiği S-400’leri Ukrayna’ya vermesi gerektiği iddialarını şu şekilde yanıtladı:

“S400 konusunda nasıl en başta bizim için bu iş kapanmıştır dediysek, bugün de biz aynı noktadayız. Bu konu bizim için kapanmıştır. Bunlar savunma noktasında bizim kendi malımızdır, bu bitmiştir.”

Erdoğan, Türkiye’nin ABD ile sürdürdüğü yeni F-16’lar ve F-16 modernizasyon kitleri konusundaki müzakerelerinde ise “olumlu bir sürecin devam ettiğini” söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ve Rusya yetkililerin müzakere ettiği 6 başlık olduğunu, bunların 4’ünde anlaşmaya varıldığını ifade etti, ancak Kırım ve Donbas bölgeleri konusunda anlaşmazlıkların devam ettiğini söyledi.

Putin ile telefon görüşmesi yapacağını ifade eden Erdoğan,“’Artık barış için atılacak adımın mimarı sen olmalısın’ demeliyiz. ‘Buna bir onurlu çıkış yap’ demek suretiyle bu işi tatlıya bağlamanın yolunu aramalıyız” dedi.