Erdoğan: Rusya hafife alınacak bir ülke değil, Batı ne kadar hurda silah varsa Ukrayna’ya gönderiyor

Sırbistan ziyaretinde mevkidaşı Aleksandar Vucic ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Sırbistan arasında kimlikle ziyareti mümkün kılacak bir anlaşma imzalandığını duyurdu.

Erdoğan, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova’dan sonra Sırbistan karşılıklı olarak çipli kimlik seyahatin mümkün hale geldiği 6. ülke olacak” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok kısa zamanda biteceğe benzemiyor. Rusya’yı hafife alanlara söylüyorum, yanlış yapıyorsunuz. Rusya hafife alınacak ülke değil” diye konuştu.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye olarak Rusya-Ukrayna arasında hep denge politikasını güttük. Bundan sonra yine denge politikasını gütmeye devam edeceğiz. Şu anda Batı’nın takındığı tavrı doğru bulmadığımı çok açık söyleyebilirim. Zira tahrik üzere kurulu bir politika güden bir Batı var. Böyle bir savaşı tahrik üzere yürütmeye gayret ettiğiniz sürece oradan bir netice almak mümkün olmayacaktır. Bu savaşın kazananı var diyebilir miyiz? Kazananı yok, ama kaybedeni çok.”

“Birisi diyor ki ben Ukrayna’ya şu kadar parasal destek verdim, diğeri ben şu kadar destek verdim diyor. Peki nerede bu para? Laf ola beri gele. Bu da sıkıntılı…Silahlar gönderildiği söyleniyor. Ne kadar hurdalar varsa bunları Ukrayna’ya gönderiyorlar.”