Erdoğan, Putin ile telefon görüşmesi yaptı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin son gelişmeler değerlendirildi.

Görüşmede Erdoğan’ın, Rusya-Ukrayna esir değişiminin başarıyla sonuçlanması ve iki ülke arasında imzalanan ve tahıl ürünlerinin Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına taşınmasını öngören İstanbul Mutabakatı’nın işlemesinden memnuniyet duyduğunu, Kasım’da süresi dolacak mekanizmanın uzatılmasının iki ülkenin çıkarına olduğunu vurguladığı belirtildi.

Açıklamaya göre Erdoğan, Rusya’dan Ukrayna’daki bazı bölgelerin Rusya’ya katılımı meselesi başta olmak üzere, gerilimi düşürücü adımlar atmasının beklendiğini, Putin’den müzakerelere bir şans daha vermesini istediği ve bu süreçte kolaylaştırıcı bir rol oynamaya hazır olduklarını söyledi.

Kremlin’den ‘Kuzey Akım boru hatlarına karşı uluslararası terör’ değerlendirmesi

Kremlin’den yapılan açıklamada ise iki lider arasındaki görüşmede, Kuzey Akımı boru hatlarındaki doğal gaz sızıntısı ve Ukrayna’nın dört bölgesinde yapılan tartışmalı referandumların sonucu olarak bu bölgelerin Rusya’ya katılımı konularının ele alındığı belirtildi.

Putin’in bu bölgelerdeki oylamaların “şeffaflık koşullarına ve uluslararası hukuk normları ve ilkelerine uygun bir şekilde yapıldığını” kaydettiği belirtildi.

Kremlin açıklamasında, Putin’in boru hatlarındaki sızıntıya ilişkin “sabotaj” ve “uluslararası terör” değerlendirmesini dile getirdiği ve Rusya’nın bu konuyu BM Güvenlik Konseyi’nde acilen gündeme getireceği bildirildi.