Erdoğan: O gece darbeciler, Marmaris ya da İstanbul’da karşımıza dikilselerdi, şehadete yürümek için tereddüt etmezdim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yıl dönümüne ilişkin olarak, “O gece darbeciler, Marmaris ya da İstanbul’da karşımıza dikilselerdi, şehadete yürümek için bir an bile tereddüt etmezdim” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 15 Temmuz Anma Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi, Marmaris ya da İstanbul’da darbecilerle karşılaşması durumunda şehadete yürümek için tereddüt etmeyeceğini söyledi.

Erdoğan, darbe girişiminden sonra 27 gün boyunca tutulan ‘demokrasi nöbetleri‘ni hatırlatarak, “Demokrasi nöbetleri ülkemizim istikbaline göz dikenlere, ‘Topunuz birden gelin’ diyerek meydan okuduğumuz bir başka destan olmuştur. İhanet nöbetini FETÖ’nün bırakıp PKK’nın devraldığı, onun bırakıp DEAŞ’ın devreye girdiği onların yetmediği yerde başkalarının sahne aldığı bu dönemin amacı Türkiye’ye diz çöktürmek, Türk milletini esir etmektir” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

– Bin yıldır Anadolu’yu ebedi vatanımız kılmak için bu toprakları, kanlarıyla yoğuran kahramanlar silsilesine katılan 15 Temmuz şehitlerine borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz.

– 15 Temmuz Müzesi, bu büyük mücadelenin sembol isimlerinden biri olacaktır. Müzemiz dünyada ilk defa tüm kapalı alanların  salgın tehdidine karşı ozon teknolojisi ile temizleniyor olması da müzemizin diğer özelliğidir.

– Demokrasi nöbetleri ülkemizim istikbaline göz dikenlere, “Topunuz birden gelin” diyerek meydan okuduğumuz bir başka destan olmuştur. İhanet nöbetini FETÖ’nün bırakıp PKK’nın devraldığı, onun bırakıp DEAŞ’ın devreye girdiği onların yetmediği yerde başkalarının sahne aldığı bu dönemin amacı Türkiye’ye diz çöktürmek, Türk milletini esir etmektir.

– O gece darbeciler, Marmaris ya da İstanbul’da karşımıza dikilselerdi, şehadete yürümek için bir an bile tereddüt etmezdim.

– Kritik yol ayrımlarının çoğunu geride bıraktık. Şimdi 2023’te son bir eşik var. Yeni bir döneme giriyoruz.