Erdoğan: İsveç, boşuna uğraşma, NATO’ya girmene ‘evet’ demeyiz, Finlandiya konusunda bakışımız olumlu

Partisinin grup toplantısında konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı’nın 30 Ocak’ta açıkladığı Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde yer verilen vaatlerin kendi iktidarları tarafından yapılmış ya da yapılmakta olduğunu söyledi.

“Bu masanın hedeflerimizi aşacak bir belge ortaya koymasına ihtimal vermiyorduk yine de bakalım dedik. Ülkede ne yapıldığına baksalardı metindeki hususlardan çoğunun zaten yapılmış ya da yapılmakta olduklarını görürlerdi.”

Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da seslenerek, “Madem Bay Kemal bu ifadeyi çok sevdi. Bundan sonra kullanacağı yeni sloganını da vereyim: Bay Bay Kemal. Telifini de istemeyiz, bizden yana helali hoş olsun” ifadelerini kullandı.

Başörtüsü ve ailenin korunmasına ilişkin değişiklikle ilgil anayasa teklifi konusunda da Erdoğan, “Kutsal saydığımız aile kurumunu anayasa teminatı altında parlamentoya sunduk. Ey Altılı Masa’nın içinde olanlar, çıkın da açıkça LGBT’yi kimler savunuyor kimler svaunmuyor bunu da söyleyin. Bizim LGBT ile alakamız yok, çünkü biz aileyi kutlu bir kurum olarak görüyoruz” dedi ve ekledi:

“Hiçbir milletvekilinin ayasaya teklifine hayır demeyeceğine inanıyorum; aksini ne milletimiz ne de tarih affeder.”

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurularıyla ilgili olarak da “İsveç, boşuna uğraşma; sen benim mukaddes kitabım Kuran’ın yakılmasına, yırtılmasına müsaade ettiğin sürece biz sizin NATO’ya girmenize ‘evet’ demeyiz. Finlandiya konusunda bakışımız olumludur, ama İsveç konusunda olumlu değildir” diye konuştu.