Erdoğan: İnsan felaketini kendi eliyle hazırlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, selden etkilenen 4 ilçede 550 konut inşa edileceğini açıkladı. Erdoğan, “İnsan bilerek ya da bilmeyerek çoğu zaman kendi felaketini bizzat kendi eliyle hazırlıyor” dedi.

Karadeniz’de son yıllarda artan sel felaketleriyle ilgili yapılaşma ve derelere yapılan müdahaleler konusunda eleştiriler yoğunlaşırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan selden etkilenen dört ilçede 550 konut ve 50 köy evi inşa edileceğini açıkladı. Erdoğan hırs, plan ve programsızlıktan yakındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sel felaketinin yaşandığı memleketi Rize’yi ziyaret etti. Cuma namazı sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan şunları söyledi:

ALTI ÖLÜ, ÜÇ KAYIP

Bugün iki bayramı bir arada kutluyoruz, aynı zamanda cuma. Rizeli ve Artvinli kardeşlerimiz bölgemizde yaşanan afetler nedenyile buruk bir bayram geçiriyoruz. Arhavi’de maddi hasarlar oluştu. Geçen hafta Güneysu ve Çayeli başta olmak üzere Rize’miz genelinde ciddi tahribata yol açtı. Bu afet su baskınlarına, sele ve heyelana sebep oldu. Sele kapılan 8 vatandaşımız kaybolurken, 5 vatandaşımız yaralandı. Kaybolan vatandaşlarımızdan 6’sının cansız bedenlerine ulaşılırken, diğer 2’si için yoğun gayret gösteriliyor. Yaralılarımızın hepsinin tedavisi tamamlanarak taburcu edildi. Arhavi’de can kaybı yaşanmaması en büyük tesellimiz olmuştur. Murgul’da kayıp vatandaşımızı arama çalışmaları sürüyor.

‘AFET BÖLGESİNİN TAMAMINA SU VERİLMEKTE’

Bakanlarımız hemen bölgeye geldi. AFAD, UMKE ekiplerimizi ilimize sevk edildi. 2 bin 860 personel ve 705 araç görev yapmıştır. Afetten dolayı kapanan 426 yolun hemen tamamı ulaşıma açılmıştır. Afet bölgesinin tamamına su verilmekte olup içme suyunda, haberleşmede herhangi bir sıkıntı yoktur.

Selden zarar gören kardeşlerimize kira, taşınma ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili gereken yardımlar yapılmaya başlanmıştır.

Bu kapsamda acil ihtiyaçlar için ilimizi tahsis edilen 18 milyon liralık kaynaktan toplam 3 milyon lirası vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır. Rize’de taşkın riski altında 665 yapı tespit edildi. Bu bölgenin boşaltılması sağlanırken, yaraların sarılması için projelerimizi devreye alıyoruz.

‘DAHA GÜVENLİ VE KONFORLU İMAR EDECEĞİZ’

TOKİ Başkanlığı’yla selden en çok etkilenen 4 ilçede proje çalışmalarını başlattık. Konutlarımızı inşa edeceğiz. İlk olarak 550 konut inşa edeceğiz, 50 adet köy evi yapacağız. 5 adet çay evi yapma kararı aldık.

Selden zarar gören Güneysu başta olmak üzere tüm ilçe ve köylerimizi eskisinden daha güzel, güvenli ve konforlu bir şekilde imar edeceğiz. Tıpkı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin konutları nasıl bir güzellik arz ediyorsa diğerlerini de öyle yapacağız.

‘İNSAN FELAKETİNİ KENDİ ELİYLE HAZIRLIYOR’

Bizden önce belki de yüzyıllar içinde yaşanabilecek değişimleri biz 10-15 yıl gibi kısa bir sürede şimdi tecrübe ediyoruz. Bir de buna insanın tamahkarlığının, hırsının, plan ve programsızlığının sonucu olan iş ve fiilleri eklediğinizde sorunun boyutu büyüyor. Bu tür durumlarda insan bilerek ya da bilmeyerek çoğu zaman kendi felaketini bizzat kendi eliyle hazırlıyor. Tabiatla uyum içinde bir hayatı inşa etmek yerine ona tahakküm edilmeye çalışıldığında bunun bedelini insanın yanı sıra tüm canlılar ödüyor. Dünyaya şöyle bir göz attığınızda ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir ülkenin kendini tabii afetlerden tam manasıyla koruyamadığını görüyoruz. 

‘ŞU YAMAÇLARDA 5, 10 KAT BİNALAR YAPMAYIN’

Geçmişteki iyi örneklerin rehberliğinde, acı tecrübelerden ders çıkartarak, artık kendimize yeni bir yol çizmemiz gerektiğine inanıyorum. Dikey mimari yerine yatay mimariyi teşvik ederek şehirlerimize nefes aldırdık, ne olur şu yamaçlarda 5 kat, 10 kat binalar yapmayın.