Erdoğan: İdlib’de uluslararası terörle mücadele operasyonu gerekli! Esad’ın çözümü yanlış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin İdlib bölgesinde bir “uluslararası terörle mücadele operasyonunun” gerekli olduğunu, fakat Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yönteminin yanlış olduğunu söyledi.

ABD’de yayınlanan Wall Street Journal gazetesi için bir “Dünya Esad’ı durdurmalı” başlıklı bir makale kaleme alan Erdoğan, Esad’ın saldırıları terörle mücadele zemininde meşrulaştırmaya çalıştığını söylerken “Hiçbir ülke Türkiye’den daha fazla terörle mücadelede takdiri hak etmemektedir” dedi ve ekledi:

“Beşar Esad’in çözümü ise yanlıştır. Masum insanlar terörle mücadele adına kurban edilmemelidir. Bu, sadece aşırılıkçı ve terörizme yeni imkanlar doğuracaktır. IŞİD’in ortaya çıkışı, Suriye’de olanların bir sonucuydu, sebebi değil.

Ilımlı isyancılar Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki terörle mücadelesinde önemli bir rol oynadılar; onların desteği İdlib’de de önemli olacaktır.”

İdlib’de yaşanacak felaketi önleme konusunda Batı kadar Rusya ve İran’ın da sorumluluğu olduğunu belirten Erdoğan İdlib’in için “köprüden önceki son çıkış” ifadesini kullandı:

İlgili Haberler