Erdoğan: ‘F-35 vermiyor musunuz, başka yerlere döneriz’

Erdoğan, Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili ”ABD’nin aklıselimle davranacağını umuyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı  Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan, ABD’nin F-35 savaş uçaklarını Türkiye’ye vermemesi durumunda alternatif çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

Erdoğan, ABD’yle yaşanan F-35 krizine ilişkin şunları söyledi:

“Kusura bakmayın, biz şu anda bütün tedbirlerimizi en ideal şekilde almak zorundayız. F-35 vermiyor musunuz, biz o konuda da yine tedbirlerimizi alır, başka yerlere döneriz. Bu konuda da çalışmalarımızı yapıyoruz. Biz eli bağlı duramayız.”

ABD’nin S-400 hava savunma sistemleri konusunda aklıselim hareket edeceğini umduklarını ifade eden Erdoğan, “F-35 konusundaki hiçbir tehdidin ülkemizi güvenlik projelerinden alıkoyamayacağını bir kez daha belirtiyorum. Türkiye’ye daha fazla adaletsizlik yapılmamalı. Biz üzüm yemenin peşindeyiz. Güvenlik ihtiyaçlarımız neyi gerektiriyorsa yapacağız. Birkaç yıl sonra bu konuda başka bir Türkiye manzarasıyla karşılaşacağız. Türkiye kalesinde gedik açtırmayacağız” diye konuştu.

Türkiye’nin F-35’lerle ilgili ABD’ye 1 milyar 430 milyon dolar ödeme yaptığını ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“4’ünü teslim ettiler ülkemize gelmesine müsaade etmiyorlar. Sonra ‘Patriot satmayıp niye S-400 alıyorsunuz’ diyorlar. Şimdi ABD Kongresi’ne sesleniyorum. Biz Obama döneminde Patriot almayı arzu ettiğimizde siz vermediniz. Şimdi Sayın Trump döneminde yine engel olmaya çalışıyorsunuz. Paramızla alacağız. Kim verirse ona gideceğiz. Rusya ile her türlü anlaşmamızı yaptık. Siz yine de verecekseniz biz sizden Patriot alırız dedik.

Kusura bakmayın, biz şu anda bütün tedbirlerimizi en ideal şekilde almak zorundayız. F-35 vermiyor musunuz, biz o konuda da yine tedbirlerimizi alır, başka yerlere döneriz. Bu konuda da çalışmalarımızı yapıyoruz. Biz eli bağlı duramayız.”