Erdoğan: Esad’la ailecek görüşüyorduk, birçok tavsiyede bulundum ancak bunlara uymadı!

Esad’le ailecek görüşüyorduk diyen Erdoğan, “Esad’e ülkesinde demokrasi ve adaletin geliştirilmesi konusunda birçok tavsiyede bulundum. Ancak Esad, bu tavsiyelerimize uymak yerine halkının üzerindeki baskıyı artırma yoluna gitti” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yabancı medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Erdoğan, bir dönem Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ailecek görüşecek kadar yakın olduklarını belirterek, “Bu arada Beşar Esad’e ülkesinde demokrasi ve adaletin geliştirilmesi konusunda birçok tavsiyede bulundum. Kürt nüfus konusunda adımlar atmasının önemli olduğunu söyledim” ifadesini kullandı.

OPERSYONUN AMACI NEYDİ?

Operasyonla ilgili açıklama yapan Erdoğan, “operasyonumuzun iki temel amacı vardır. Biri PKK/YPG yi sınırlarımızdan uzaklaştırmaktır. İkincisi de ülkemizde yaşayan 3.6 milyon Suriyelinin bir kısmını oluşturacağımız güvenli bölgede iskan etmektir. Münbiç’ten Irak sınırına kadar olan 444 kilometre uzaklığında, 30-35 kilometre derinliğindeki güvenli bölgeye 1-2 milyon Suriyelinin geri dönüşünü planlıyoruz. Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle il ve ilçe inşa etmek için biz planlarımızı yaptık.” dedi.

“ESAD TAVSİYELERİMİZE UYMADI”

Esad’le ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’deki hadiseler başlamadan önce iyi ilişkilerimiz vardı. Beşar Esad ile ailecek görüşecek kadar yakınlığa sahiptik. Ülkesinde insan hakları ve adaletin geliştirilmesi konusunda pek çok tavsiyede bulunduk. Kürt nüfus için adımlar atmasının önemli olduğunu söyledik. Tavsiyelerimize uymak yerine halkın üzerindeki baskıyı artırdı. Suriye halkı Esad’e karşı direnirken Irak’taki IŞİD belası bu ülkeye de sıçradı. Ardından PKK, PYD ve YPG bindi. Suriyeli 6 milyon kişi ülke dışına gitmişti. Bunu 4 milyonu ülkemize gelmiştir.” şeklinde konuştu.

ABD İLE SURİYE ANLAŞMASI

Erdoğan, Suriye anlaşmasıyla ilgili de “operasyon 1-2 günlük bir oluşum değildi. Bunun hazırlığı, 3-4-5 yılı bulmaktadır. Gelişmeler anlık olmadı. Bu gelişmelerin ne yazık ki bizi tacizi, bizi tehdidi uzun yıllara sahip. 6 Ekim’de sayın Trump ile yaptığımız telefonda kendisine harekata başlayacağımızı söyledim. Beyaz Saray’dan yapılan resmi açıklamada ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki askerleri çekeceği ilan edildi. Böylece Türkiye’nin önünde engel kalmamış oldu. Bir anda ABD ve Avrupa başta olmak üzere birtakım ülkelerin tavrı değişti. Hatta ABD’nin 20 mil meselesi bir hafta içerisinde yapılmış bir açıklama değil. İlk 1-2 gün böyle bir başarı göstereceğimizi düşünmedikleri için düşük tepki koydular. Harekatı başaracağımızı görünce tepkiler mantık sınırlarını zorlayan bir aşamaya yükseldi.” ifadelerini kullandı.