Erdoğan: Çoklu baro sistemine benzer bir çalışmayı TTB ve diğer meslek odaları için yapacağız

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) eleştirdi ve “Çoklu baro sistemine benzer bir çalışmayı TTB ve diğer meslek odalarında da yapmak durumundayız” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlenen grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Grubun bu salondaki son toplantısını 11 Mart’ta yaptığını, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bir süre telekonferans ve kısıtlı bir şekilde yüz yüze görüşmeler yapıldığını hatırlatan Erdoğan, geçen hafta yapılması gereken toplantının da Kuveyt-Katar ziyaretleri nedeniyle gerçekleştirilemediğini söyledi.

Erdoğan, 29 Temmuz gününe kadar 233 birleşimdeki 995 oturumda 27’si kanun, 40’ı sözleşme olmak üzere 67 düzenlemenin Meclis’te kabul edildiğini söyledi. Yeni dönemde de kendilerini çok önemli bir gündemin beklediğini belirten Erdoğan, “Geçen dönemden devralınan işler ve yeni düzenlemelerle ilgili kapsamlı bir çalışma yapıldı. Kanun hazırlıklarını titizlikle takip ediyoruz” ifadesini kullandı.

Erdoğan, milletvekillerinden gelen tüm talepleri mümkün olduğunca olumlu şekilde değerlendirdiklerini vurgulayarak Meclis’in kurucu vasfı ve zengin temsil yelpazesiyle Türkiye’yi temsil ettiğini söyledi. “Teröre bulaşmaması ve hukuka uygun şekilde davranmasıyla her siyasi görüşün yeri, anlamı, söz hakkı vardır” değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, şunları kaydetti:

  • AK Parti bu zenginliğin korunması ve zenginleşmesi için çalışmıştır. Meclisimiz tek ses, tek yürek olarak hep yanımızda durdu. Yolumuzu kesmeye yönelik saldırıları, engel olarak görmek yeni yol ve yöntem arayışlarının fırsatı haline dönüştürdük.
  • Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza ederek engelleri birer birer aşmayı başardık. Milletimizin beklentilerine titiz bir çalışmanın ardından birer birer hayata geçirmekte kararlıyız.
  • Cumhur İttifakı olarak güçlü dayanışma ve gerektiğinde sağlayacağımız uzlaşmalarla Meclis’in yeni yasama yılını en iyi şekilde değerlendireceğiz. Desteğini yanımızda bulduğumuz MHP ve Genel Başkan Sayın Devlet Bahçeli’ye şahsım ve heyetim adına şükranlarımı sunuyorum.
  • Ağustos-eylül aylarında Cumhurbaşkanı ve hükümet olarak çalışmalarımızı kesintisiz devam ettirdik. Rutin toplantılarımızı da kesintisiz sürdürdük. Diplomasi kanallarını etkili şekilde kullandık.

‘Cumartesi günü yeni rezerv miktarını açıklayacağız’

Açıklamalarının devamında Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de ülkemiz ve KKTC’nin hak, hukuk, çıkarlarını gözetmeyen hiçbir planın hayata geçme şansının olmadığını, ortaya koyduğumuz sağlam duruş ile herkese gösterdik” dedi.

Erdoğan, bulunan yeni rezerv miktarını cumartesi günü açıklayacaklarını duyurduğu konuşmasında şunları kaydetti:

‘Türk Tabipleri Birliği’ndeki ‘Türk’ ifadesi zaten bunlara yakışmıyor, onlar zaten nefret ediyor’

Bu noktada yeniden Türk Tabipleri Birliği’ne eleştiriler yönelten Erdoğan, “Dünyanın neresinde bu şekilde hareket eden meslek kuruluşları var? Türkiye’nin artık bu ayıptan kurtulmasının vakti gelmiştir. Bu adımı atmamız lazım. Vakit kaybına tahammülümüz yok” açıklamalarında bulundu.

Tek tek her meslek kuruluşunda değişiklik için Meclis’in derhal harekete geçmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Bunları en kısa sürede hayata geçirmeliyiz. Meclisimizin ilk konularından birisi bu olmalıdır. ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ ismini hak etmeyen meslek kuruluşlarından bu imtiyazlarını derhal almalıyız. TTB içindeki ‘Türk’ ifadesi zaten bunlara yakışmıyor, onlar zaten nefret ediyor” diye konuştu.