Erdoğan: Bizim istediğimiz güvenli bölge ile ABD’nin kafasındakinin aynı şey olmadığını görüyoruz

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait 6 zırhlı aracın Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin 30 kilometre doğusundan sınırı geçerek bölgede bekleyen ABD askeri konvoyuyla bir araya geldiğini ve Suriye’nin kuzeydoğusundaki ilk ortak kara devriyesini gerçekleştirdiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Bu iş öyle 5, 10 araç devriyesiyle olacak iş değildir.” dedi.

MSB “güvenli bölge tesisi için” TSK ve ABD personelinin ilk ortak kara devriyesini yaptığını açıkladıktan kısa bir süre sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da bir toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada “Bu iş öyle üç beş helikopter uçuşu ile 5, 10 araç devriyesiyle göstermelik birkaç yüz askerin bölgede bulunması ile olacak iş değildir.” dedi.

Erdoğan, ABD’yi, Ankara’nın talep ettiği şekilde bir güvenli bölge oluşturmak yerine YPG için bir güvenli bölge oluşturmaya çalışmakla eleştirdi:

“Bölgede yuvalanan terör örgütünü tamamen ortadan kaldırmayı hedeflerken onlar bizi terör örgütü ile aynı zeminde idare etmenin hesaplarını yapıyorlar. Anlaşılan o ki, müttefikimiz bizim için değil terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde. Böyle bir anlayışı reddediyoruz. Güvenli Bölge için ABD ile görüşüyoruz ancak istediklerimizle onların kafalarındakinin aynı şey olmadığını attığımız her adımda görüyoruz.

“Eylül ayı bitmeden Fırat’ın doğusunda kendi askerlerimizle fiilen güvenli bölge oluşumunu başlatmamış olursak artık kendi yolumuza gitmekten başka çaremiz kalmayacaktır.”