Erdoğan, belediye başkan adaylarını açıklıyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, birazdan 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçimlerde partisinin 14 büyükşehir ve 26 il belediye başkan adayını açıklıyor.

AKP’nin İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayları ise bugün açıklanacak isimler arasında yer almayacak.

İşte Adaylar:

Adıyaman: Dr. Süleyman Kılıç (Beyin cerrahı)

Amasya: Cafer Özdemir (Mevcut Belediye Başkanı)

Antalya: Menderes Türel (Mevcut Belediye Başkanı)

Ardahan: Yunus Baydar

Artvin: Mehmet Kocatepe (Mevcut Belediye Başkanı)

Bartın: Yusuf Ziya Aldatmaz

Batman: Murat Güneştekin (Eski AKP İl Başkanı)

Bayburt: Fatih Yumak (Bayburt AKP İl Başkanı)

Bitlis: Nesrullah Tanğlay (AKP İl Başkanı)

Bolu: Fatih Metin (Ticaret Bakan Yardımcısı)

Burdur: Deniz Kurt (Eski AKP İl Başkanı)

Bursa: Alinur Aktaş (Mevcut Belediye Başkanı)

Denizli: Osman Zolan (Mevcut Belediye Başkanı)

Diyarbakır: Cumali Atila (Mevcut Belediye Başkanı)

Düzce: Faruk Özlü (Eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı)

Elazığ: Şahin şerefoğlulları

Erzurum: Mehmet Sekmen (Mevcut Belediye Başkanı)

Gaziantep: Fatma Şahin (Mevcut Belediye Başkanı)

Giresun: Aytekin Şenlikoğlu (AKP İl Başkanı)

Gümüşhane: Ercan Çimen (Mevcut Belediye Başkanı)

Hakkari: Cüneyt Epcim  (Hakkari Vali Yardımcısı)

Kahramanmaraş: Hayrettin Göngür  (Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri)

Karabük: Burhanettin Uysal (Eski AKP milletvekili)

Kastomonu: Tahsin Babaş (Mevcut Belediye Başkanı)

Kayseri: Memduh Büyükkılıç (Melikgazi Belediye Başkanı)

Kırıkkale: Mehmet Saygılı (Mevcut Belediye Başkanı)

Kırklareli: Burak Süzülmüş

Kilis: Mehmet Abdi Bulut (Eski Kilis Belediye Başkanı)

Kocaeli: Tahir Büyükakın (Bilecik Valisi)

Malatya: Selahattin Gürkan (Battalgazi Belediye Başkanı)

Nevşehir: Rasim Arı (Gençlik ve Spor Bakanlığı Daire Başkanı)

Niğde: Emrah Özdemir (Eski AKP İl Başkanı)

Ordu: Hilmi Güler (Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı)

Rize: Rahmi Metin

Samsun: Mustafa Demir (Eski Bayındırlık Bakanı)

Sinop: Ali Çöpçü (AKP İl Başkanı)

Şanlıurfa: Zeynel Abidin Beyazgül

Şırnak: Mehmet Yarka (İnşaatçı / İş insanı)

Tekirdağ: Mestan Özcan

Yalova: Yusuf Ziya Öztabak

Erdoğan’ın konuşması şöyle:

“Kuruluşundan bu güne sandık kurulu üyeliğinden genel başkanlığa kadar her kademede, ilçe, belde, il teşkilatlarında AKP’ye hizmeti geçmiş arkadaşlarımız. Ülkemize ve dünyanın dört bir yanında yanımızda olan tüm kardeşlerimize en kalbi şükranlarımı iletiyorum. Sandıktan kendisine çıkan her bir oyun hakkını vermek için gece gündüz çalışan milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, mahalle teşkilatlarımıza hepinize çok teşekkür ediyorum. ”

“MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye Cumhur İttifakı’na olan bağlılığını bugün bir kez daha beyan ettiği için teşekkür ediyorum. Biz de AK Parti olarak Cumhur İttifakı’na olan bağlılığımızı buradan bir kez daha beyan ediyoruz.Sayın Bahçeli’ye önümüzdeki seçimlerde Ankara, İstanbul ve İzmir’de aday çıkarmayarak AK Parti’yi destekleme kararına ayrıca teşekkür ediyorum.”

“Özellikle 31 Mart seçimlerinin gerçekten cumhur İttifakı karşısında, Sayın Bahçeli’nin ifadesiyle Zillet ittifakı karşısında yükümüzün en kadar ağır olduğunu bir kez daha burada ifade etmek istiyorum. Zira bu malum ittifakın içinde vatan severliğe karşı ne ararsanız var. Hele hele terör örgütünün içinde olduğu böyle bir ittifaktan milli bir ittifak, vatan severlik çıkar mı? Bugün bazı medya yayınlarında da gördüğümüz gibi çocukları dağar kaçırıp Kandil’de onlar neler uygulandığını görüyoruz. Şuanda Ana muhalefet partisi Kandil’den aldıkları icazetle böyle bir ittifakı inanıyorum ki benim milletim o teröristleri nasıl çukurlara gömdüyse şimdi de sandığa gömecektir. Kardeşlerim onun için çok çalışacağız. Çok gayret edeceğiz. Ana kademe, kadın kollarımız, gençler kapı kapı dolaşarak çok çalışacağız”

“Şimdi yeni bir seçime giriyoruz, 31 Mart 2019 için asıl sloganımız belli ama bunu seçim manifestomuzla birlikte açıklayacağız. Yeni dönemin en önemli özelliği; hizmet belediyeciliğini gönül belediyeciliğiyle daha üstün noktaya taşıyacak olmamızdır.”

“Bugün 31 Mart 2019’da yapılacak mahalli idari seçimlerinde göstereceğimiz 40 büyükşehir veya il merkezimizdeki isimleri açıklamak üzere bir aradayız. Bu isimleri sizlerle paylaşmadan önce önümüzdeki seçimlerde nasıl bir mahalli idareler seçimi sunacağımız hakkında bilgi vermek istiyoruz. Önümüzdeki ay tüm adaylarımızı belli ettikten sonra seçim manifestomuzu sizlerle paylaşacağız. AK Parti olarak mahalli idarelerde milletimizin karşısına çıktığımız 2014 yılında yerel kalkınma başlıyor demiştik. Pek çok belediyemiz AK Parti ile yepyeni bir çehreye kavuşmuştur. Toplam belediyelerin yarısına denk gelen 800 belediye başkanlığı kazandık. Böylece mahalli idareler seçiminde en büyük başarımızı da 2014 yılında elde etmiş olduk. Şimdi 31 Mart 2019 için asıl sloganımız belli ama bunu seçim manifestomuz ile açıklayacağız. Hizmet belediyeciliğini gönül belediyeciliği ile daha üstlere taşıyacağız önümüzdeki dönemde. 2019 Mart’ı için formülümüz aynıdır.”

“2014 seçimlerine Gezi olaylarıyla, FETÖ’nün girişimleriyle girdi. Biz o seçimlere de “daima millet, daima hizmet” sloganıyla girdik ve kazandık. Mahalli seçimlerle ilgili en büyük başarımızı da 2014’de elde ettik. 31 Mart seçimleri için sloganımız belli ama seçim manifestomuz da açıklayacağız. Hizmet belediyeciliğini gönül belediyeciliğiyle başka bir noktaya taşıyacağız.”

“AK Parti’nin oy hedefi, yüzde 100’ün desteğini almaktır. Buna ne kadar yaklaşırsak kendimizi o kadar başarılı görürüz.”