Erdoğan: Avrupa’daki enflasyonun ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla bizdeki aynı değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hangi alanda ülkemizi Avrupa’yla karşılaştırırsanız karşılaştırın, terazinin bizim bulunduğumuz kefesi ağır basıyor” dedi.

Bazılarının Avrupa’da enflasyonun yüzde 9 olduğunu, Türkiye’de ise yüzde 80’e dayandığını vurgulamasını eleştiren Erdoğan “İyi de onlardaki yüzde 9 enflasyonun ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla bizdeki aynı değil ki. Önce bunu masaya yatıracaksın” diye konuştu.

Avrupa’da gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerindeki artışın, maaşlardaki artıştan çok daha fazla olması nedeniyle insanların sokaklara dökülmeye başladığını belirten Erdoğan, “Biz bu sıkıntıların hiçbiriyle karşı karşıya değiliz” dedi, Türkiye’de enflasyondan fazla maaş zammı yapıldığını ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde banka kredilerinde yaşanan sıkıntıların ekonomi politikalarından değil, “finans sektörü ile reel sektör arasındaki geçici bir yaklaşım farklılığından” kaynaklandığını ve bunun kısa süre içinde kapsamlı bir uzlaşmayla çözüleceğine inandığını söyledi.

‘Enflasyon ve kur sorununa takılırsak ülkemize yazık ederiz’

Erdoğan, Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni’ndeki konuşmasına şöyle devam etti:

“Küresel ekonomideki dengesizliklerin ülkemize etkilerinin farkındayız. Türkiye küresel ekonomik krizi fırsata çevirme konusunda en başarılı ülkedir.

“Enflasyon diye, faiz diye, kur diye sorunlarımız yok mu? Elbette var. Ama elimizdeki imkanlar ve önümüzdeki fırsatlar o kadar büyük ki, bunlara takılıp kalırsak ülkemize yazık ederiz.

“Birileri diyor ki ‘Türkiye’de üretim bitti, işçisinden çiftçisine herkes perişan’.

“Gerçekten öyle mi? Çok iyi rekolte ettik, alım fiyatlarıyla üreticilerin yüzünü güldürdüğümüz bir dönem yaşıyoruz.

“Turizmde salgının kayıplarını telafi etmenin ötesinde kazançlar sağladık, Enerjide Avrupa’nın adeta mide krampları geçirdiği bir kışa biz hazırlanıyoruz. Sanayide fabrikalar harıl harıl çalışıyor.

“Salgın dönemlerinde gelişmiş ülkelerin altyapılarının yetersiz olduğunun ortaya çıkması, önümüzdeki dönemde yapılacak altyapı yatırımlarının habercisi.

“2030’larda uluslararası müteahhitlik pastasının 750 milyar dolar seviyesine çıkacağı öngörülmektedir. İlk etapta yüzde 10’a, yani 75 milyar dolara çıkarmayı hedeflemeliyiz.”