Erdoğan açıklamalarda bulunuyor: Aşı milliyetçiliğinin halen sürdürülmesi kabul edilemez

G20 Liderler Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan Roma’da bir basın açıklaması yapıyor.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-‘Türkiye, küresel dalgalanmaları vatandaşlarına en az yansıtan ülkelerdendir. Küresel ekonomi, 2021 yılında toparlanmaya başlasa da ekonomilerimiz halen ciddi meydan okumalarla karşı karşıya bulunuyor.-‘Aşı milliyetçiliğinin halen sürdürülmesi kabul edilemez. Bu değerlendirmemizi G-20 liderleriyle de paylaştık.

‘-‘Salgınların önlenmesine yönelik araç, gereç, aşı ve tedaviye erişim ayrıcalık değil temel bir haktır.’-100 milyonlarca insan daha aşının ilk dozuna ulaşamamışken diğer tarafta turizm amaçlı uzay seyahatine 100 milyonlarca dolar harcanabiliyor. Bir tarafta yoksulluğun olduğu diğer tarafta lüksün ve şatafatın hüküm sürdüğü bu adaletsiz düzenin daha fazla devam etmesi mümkün değildir.'”Çevreyi en fazla kirleten ülkelerin düzensiz göçle mücadeleye harcadığı miktar, iklim değişikliğiyle mücadeleye ayırdıklarından 2 kat fazla, bu utanç verici.

-Halihazırda 3,6 milyonu Suriye’deki savaştan kaçanlar olmak üzere, 5 milyona yakın yerlerinden edilmiş insana ev sahipliği yapıyoruz.-Milli gelire göre dünyanın en fazla insani yardım ve kalkınma yardımı yapan ülkelerinden biriyiz.-ABD’nin Suriye’deki terör örgütlerine desteğine yönelik üzüntümüzü ifade ettik.

-Sayın Biden ile bugün ikili bir görüşme olmadı. Dar kapsamlı bir görüşmeydi. Bu dar kapsamlı görüşmede daha çok F-16’lar gündemimize geldi. Yeni F-16’ların modernizasyonu ve yeni alım konusunda Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüm.

-ABD’nin Suriye’deki terör örgütlerine desteğine yönelik üzüntümüzü ifade ettik. Suriye’de bulunan terör örgütleri PKK/PYD’nin Amerika’dan aldıkları destekler konusunda kendilerine üzüntümüzü ilettik. Bundan sonraki süreç inanıyorum ki böyle devam etmeyecektir.