Erbil’den Ankara’ya pul cevabı

Irak Kürdistan Hükümeti Sözcüsü Cutyar Adil, Türkiye Dışişleri Bakanlığının Papa’nın ziyaretini temsilen hazırlanan pula ilişkin açıklamasına binaen, “Tasarlanmış her hangi bir pulun basımı için henüz bir onay kararı yok” dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısı ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kürdistan Hükümeti Sözcüsü Cutyar Adil, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın Papa’nın ziyaretini temsilen hazırlanan pula ilgili açıklamalarına yanıt verdi.

Pulların anayasa ve hukuka uygun bir şekilde dizayn edileceğini belirten Adil, “Sanatçılar basılmasını istedikleri birkaç pul tasarladı, ancak şu ana kadar tasarlanmış her hangi bir pulun basımı için bir onay kararı söz konusu değildir” dedi.

Papa Franciscus Irak ve Kürdistan Bölgesi gezisi kapsamında 7 Mart’ta Erbil’e gelmişti. Kürdistan Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı tarafından Papa’nın Kürdistan ziyareti anısına 6 farklı pul örneği basılmıştı.

Pullardan birinde Kürdistan’ın Lozan Anlaşması öncesi haritasının yer alması Türkiye’de tepkilere neden olmuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Bu vahim hatanın derhal düzeltilmesine yönelik gerekli açıklamanın biran önce ve net bir şekilde yapılmasını bekliyoruz” denilmişti.