ENKS: Varılan anlaşma tamamlanmalı

ENKS yetkilisi Faysal Yusuf, PYNK ile vardıkları yeni anlaşmayla ilgili “Konsey, anlaşmanın önemli bir parçasıdır. Yönetim, yönetime katılım ve savunma gibi sorunlar çözülerek, varılan anlaşma tamamlanmalıdır” dedi.

Rojava’da Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) “Kürt Yüksek Konseyi” kurulması konusunda anlaşmaya vardı.

ENKS Başkanlık Kurulu Üyesi Faysal Yusuf, söz konusu anlaşmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Anlaşmanın tek bir maddeden oluşmadığını dile getiren Faysal Yusuf, “Siyasi konuda ortak paydaşım, Duhok Anlaşması’nın Konsey’in ana başlıklarından biri olması, yönetim, askerlik ve iki taraf arasındaki sorunların çözümü konuşuldu. Eğer Konsey çalışmalarını belli bir disiplin ve rahatlıkla sürdürürse, aramızdaki sorunların çözüleceğini düşünüyoruz” ifadelerin kullandı.

Kürt Yüksek Konseyi’nin amaçlarından söz eden Yusuf, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Konsey’in Kürt birliğini amaç edinmesi gerektiğini söyledik. Konsey; Kürt halkının sözcülüğünü, Kürtlerin siyasi ve stratejik hedeflerinin sözcülüğünü, Kürtleri ilgilendiren konuların çözüme kavuşturulmasını üstlenmelidir. Bu sorunların çözümünü ya da değişimini, terörist gruplara karşı Kürt halkının hakkının korunmasını sağlamalıdır.”

“Konsey, anlaşmanın önemli bir parçasıdır” diyen ENKS Başkanlık Kurulu Üyesi Faysal Yusuf, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yönetim veya yönetime katılım, savunma sorunu ya da iki taraf arasındaki anlaşmazlıklar gibi konular çözüme kavuşmalıdır. Konsey siyasi düşüncelerin tartışıldığı bir temele oturtulmalıdır. Şimdiye kadar üzerine anlaştığımız fakat hayata geçiremediğimiz konuların da sonlanacağını umuyoruz. Ancak meselemiz sadece Konsey değil, hala çözülmesi gereken çok fazla konu var. Bu yüzden anlaşmanın tamamlanması gerektiğini söylüyoruz.”

ROJAVA’DA ‘KÜRT YÜKSEK KONSEYİ’ KURULDU

PYNK Müzakere Heyeti Üyesi Sema Bektaş gün içerisinde yaptığı açıklamada, PYNK ve ENKS’nin “Kürt Yüksek Konseyi” kurulması konusunda anlaşmaya vardıklarını ifade etmişti.

Sema Bektaş, “Her iki taraf Resulayn, Afrin ve Telabyad’den göç edenlerin geri dönmesi, Suriye’de izlenilecek olan Kürt siyasi stratejisi, Kürtlerin uluslararası arenada temsil edilmesi ve kazanımlarının nasıl korunacağı; kadınların temsiliyeti ve iç kuralların belirlenmesi gibi 6 madde konusunda anlaştı. Bu anlaşma hususunda Kürt Yüksek Konseyi kurulmasına karar verildi” demişti.

40 kurul üyesinin olacağını dile getiren Bektaş, PYNK’den 16, ENKS’den 16, diğer parti ve sivil toplum örgütlerinden ise 8 kişinin olacağını söylemişti.

Söz konusu gelişme, ABD‘nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey‘nin dün Rojava’yı ziyaret etmesi ve her iki Kürt partisiyle görüşmesinin ardından yaşanmıştı.