EMEP: Provokasyon iklimini yaratanlar HDP’ye saldırının sorumlusudur

HDP’nin İzmir binasına yönelik saldırıyı kınayan EMEP, “Sadece tetikçi değil saldırıya azmettirenler de bulunmalı, bu karanlık tezgâh açığa çıkarılmalı, tüm sorumlular yargılanmalıdır” dedi.

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak, Halkların Demokratik Partisi İzmir İl Örgütü binasına düzenlenen silahlı saldırıya dair açıklamasında saldırıyı kınadı, “Nefret iklimini oluşturanlar elbette göz göre göre gelen provokasyonların da sorumlularıdır” dedi. Açıklamada “Tek merkezden ve topyekûn gerçekleşen bu tür saldırı ve provokasyonlara karşı emek ve demokrasi güçleri dayanışmayı büyütmelidir” denildi.

EMEP’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Halkların Demokratik Partisi İzmir İl Örgütü binasına düzenlenen silahlı saldırıda parti çalışanı ve HDP üyesi olduğu açıklanan Deniz Poyraz
hayatını kaybetmiştir. Bu saldırı alçakça bir provokasyondur ve en sert şekilde kınıyoruz.

Tetikçinin kim olduğundan öte nereden güç aldığı ve hangi siyasal iklime sırtını dayadığı sorgulanmalıdır. Öyle ki, aylardır HDP iktidar blokunun hedefinde bulunuyor. Hükümet sözcüleri her ağızlarını açtıklarında HDP’nin kapatılması için talimat üzerine talimat yağdırıyor. Yargı siyasal iktidarın söylemlerine paralel olarak kapatma davası açıyor. Egemen medyada HDP siyasi linçe uğruyor ama HDP sözcülerine savunma hakkı için bile ekranlar açılmıyor. Bu nefret iklimini oluşturanlar elbette göz göre göre gelen provokasyonların da sorumlularıdır.

Benzer provokasyonların ‘Kobane Davası’ duruşmalarında Sincan’da da yaşandığını hatırlatırız. TBMM’de 3’üncü büyük parti durumundaki HDP’ye yapılan bütün bu saldırılar siyaset yapma hakkına, siyasal özgürlüklere vurulan birer darbedir. Tek adam yönetimi HDP üzerinden aslında bütün toplumsal mücadele dinamiklerini kriminalize etmeye çalışmaktadır. Çete-mafya düzeninin ülkeyi ne hale getirdiği bu vahim olayla birlikte düşünülmelidir. Tek merkezden ve topyekûn gerçekleşen bu tür saldırı ve provokasyonlara karşı emek ve demokrasi güçleri dayanışmayı büyütmelidir. Çünkü aslolan halkın iş, ekmek, özgürlük, demokrasi ve adalet talepleridir.

Sadece tetikçi değil saldırıya azmettirenler de bulunmalı, bu karanlık tezgâh açığa çıkarılmalı, tüm sorumlular yargılanmalıdır.

EMEP İZMİR İL ÖRGÜTÜ: SERMAYE-ÇETE-SİYASET DÜZENİNİN KATLİAMLARINA KARŞI MÜCADELEYE

Emek Partisi İzmir İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada da “Bu saldırı da tıpkı diğer saldırılar gibi tek adam iktidarının, var oluşunu sürdürmek için Cumhur İttifakı adıyla gerçekleştirdiği anti demokratik politikalarının doğrudan sonucudur. Bu saldırı, HDP’ye kapatma davalarının, milletvekillerinin vekilliklerinin düşürülmesi, seçilmişlerin kayyumlarla görevden alınması, siyasetçilere yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalardan bağımsız değildir” ifadelerine yer verildi.

Emek Partisi olarak HDP’ye yönelik baskıların bir parçası olan bu saldırıyı kınadıklarını belirten EMEP İl yönetimi, “Toplumu ayrıştırarak halkları birbirine düşüren, paramiliter güçleri besleyerek saldırganlığın önünü açan AKP ve işbirlikçileri derin güçlere karşı dayanışma ve mücadelemiz sürecek. Yolsuzluklar, talan politikaları, kamu kaynaklarının yandaşlara peşkeşinin açığa çıkmasıyla iyice sıkışan tek adam iktidarı, kaybetmeye mahkumdur. Tüm İzmir emek demokrasi güçlerini sermaye, çete, siyaset düzeninin provokasyon ve katliamlarına karşı mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. Saldırıyı bir kez daha kınıyor, demokrasi mücadelesinde omuz omuza verdiğimiz HDP camiasının acısını paylaşıyoruz” dedi.