EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz: HDP’nin kapatılması kabul edilemez

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, AYM’nin HDP’nin kapatılmasına ilişkin iddianameyi kabul etmesine tepki gösterdi: HDP’nin kapatılması kabul edilemez.

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılmasına ilişkin iddianameyi kabul etti. AYM’nin HDP kararınatepki gösteren Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, HDP’nin kapatılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, şunları söyledi:

“İktidar HDP’yi hedef gösterirse, medya HDP’yi hedef gösterirse, yargı HDP’yi hedef gösterirse İzmir’deki ırkçı ve karanlık saldırılar Türkiye’de rutin haline gelir. Ekonomik kriz ve pandeminin faturasını yoksul halka ve işçi sınıfına kesen tek adam hükümeti HDP’nin kapatılması üzerinden milliyetçiliği kışkırtmaya çalışıyor. Çete-mafya-devlet-siyaset ilişkileri ortalığa saçıldı. Ama doğru düzgün bir soruşturma ya da görevden alma yok. Organize suç örgütlerine dahi dava açılamıyor. AKP-MHP bloku bu sıkışmışlıktan sıyırmak istiyor. Öte yandan HDP üzerinden dizayn edilmek istenen siyaset seçim denklemini de değiştirmek istiyor. EMEP olarak nasıl ki Deniz Poyraz cinayetinde ‘Bu kurşunlar hepimize’ dediysek, HDP’nin kapatılması üzerinden halk iradesine, demokratik siyasete ve adalet talebine uygulanan abluka da hepimizedir. Çünkü boğulmak istenen halkın en temel ekmek ve özgürlük talepleridir. Çıkış yolu ise tüm emek ve demokrasi güçlerinin birliğinden geçmektedir. HDP’nin kapatılması kabul edilemez.”