El-Hol kampında yangın: 3 ölü, 15 yaralı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Ted Chaiban, El-Hol kampında ve Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan tüm çocukların ülkelerine güvenli bir şekilde geri dönmesi ve topluma kazandırılması çağrısında bulundu.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki El-Hol kampında geçtiğimiz gece çıkan yangında en az 3 çocuğun öldüğü ve 15 çocuğun yaralandığı bildirildi. Kamplarda ve hapishanelerdeki binlerce Suriyeli çocuğun yanı sıra, El-Hol kampında ve çevresinde en az 60 farklı uyruktan 22 binden fazla yabancı çocuk bulunuyor.

UNICEF tarafından yapılan açıklamada, “El-Hol kampında kalan çocuklar oldukça zor yaşam koşullarla yüzleşiyor” ifadeleri yer aldı.

Çocukların gözaltına alınmasının son seçenek olduğu belirtilirken, böyle bir durum olması halinde gözaltı süresinin çok kısa tutulması gerektiği vurgulandı. Ayrıca aile bağlarından dolayı, ailedeki bir kimsenin silahlı gruplarla ilişkisi veya silahlı grup üyesi olması şüphesiyle, çocukların tutuklanmaması gerektiği ifade edildi.

Yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusundaki yetkililere ve Birleşmiş Milletler’e (BM), söz konusu çocukların evlerine dönmesi ve yeniden topluma kazandırılması noktasında çağrı yapıldı.

Ted Chaiban, “tüm yabancı çocukların onurlu ve güvenli bir şekilde ülkelerine dönmesi” çağrısında bulundu. Ayrıca BM’ye, söz konusu çocukların vatansız kalmalarını önleme noktasında, -kendi vatandaşları olarak doğan çocuklara- medeni durum belgesi sağlanması çağrısında bulundu. Açıklamada bu durumun çocuğun yararına ve uluslararası standartlara uygun olduğu belirtildi.

UNICEF El-Hol kampındaki çocuklara ve ailelere insani yardım sağlamaya devam ediyor.

Kuruluş, Suriye’deki tüm tarafları, “gözaltı merkezlerindekiler de olmak üzere, çocuklara ve ailelere yardım sağlama noktasında koşulsuz insani yardım erişim izni vermeye” çağırdı