El Bab’ta Türkiye karşıtı büyük protesto: ‘Erdoğan bizi satsa bile teslim olmayacağız’ (Video)

Türkiye’ye bağlı silahlı grupların kontrolündeki Suriye’nin El Bab kasabasında Türkiye ve Suriye arasında olası yakınlaşma ve normalleşme adımları protesto edildi.

Türkiye ve Türkiye’ye bağlı silahlı grupların elinde bulunan Suriye’nin Halep kentinin kuzeyindeki El Bab kentinde eylem yapıldı.

Foto: AFP

AFP’nin aktardığına göre eylemcilerden Suphi Xabiyeh, “Türkiye bize karşı Esad’ı desteklememeli. Bize karşı değil bizimle olmalı” diyerek görüşlerini dile getirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre Ankara-Şam yakınlaşmasını karşı ülkenin kuzeyinde başka noktalarda da son günlerde protestolar düzenleniyor. Euronews’in aktardığına göre kimi göstericiler “Esad ile barışmaktansa ölmeyi tercih ederiz” şeklinde sloganlar attı.

Hitam el Taha adlı bir kadın gösterici ise AFP’ye yaptığı açıklamada “Araplar bizi sattı ama Erdoğan bizi satsa bile teslim olmayacağız” ifadesini kullandı.

Foto: AFP

Ne olmuştu?

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın beraberinde Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile 28 Aralık’ta Moskova’ya gittikleri kaydedilmişti.

Akar ve Fidan, Suriye Savunma Bakanı Abbas ve iki ülkenin istihbarat başkanlarıyla bir araya geldi.

Daha sonra yapılan açıklamada Akar, Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile iki ülkenin istihbarat başkanlarının Moskova’da bir araya geldikleri bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, toplantıda, “Suriye krizi, mülteci sorunu ve Suriye topraklarında bulunan tüm terör örgütleriyle ortak mücadele” ele alındı.

Bu görüşme aynı zamanda Türkiye-Suriye arasında 11 yıl sonra yapılan ilk üst düzey görüşme olmuştu.