Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum’daki mitingine bir grup taşlı saldırıda bulundu

Miting alanının öğlen saatlerinde belediye otobüsleriyle kapatıldığı iddiasıyla gergin başlayan mitingde konuştuğu sırada İmamoğlu’na taşlı saldırı düzenlendiği bildirildi. Bir süre otobüs üstünde konuşan İmamoğlu daha sonra otobüse geçti.

Korumaları tarafından otobüs üzerinden indirilen İmamoğlu, otobüs içerisinden konuşmaya devam etti. İmamoğlu , “Bir avuç insan, ne yazık ki kalpleri buzla kaplatmış olabilir. Siz onlara asla aldırış etmeyin. Onlar bu yaptıklarına pişman olacaklar. Onlar bir süre son pişman olacaklar. Bize sevgi, barış, huzur, bolluk, berek sözleri düşüyor” şeklinde tepki gösterdi.

“Olayları seyreden polisler biz de sizleri seyrediyoruz” diyen İmamoğlu, “Bu şehrin valisi, emniyet müdürü biz de sizi seyrediyoruz. Ekonomik kriz, yoksullukta Erzurum 62. sırada. Bu şehrin sorunu fakirlik, yoksulluk ama aldatılmış gençler, yöneticiler olabilir. Polisler burada yaralanan vatandaşlar var siz seyrediyorsunuz. Erzurum Valisi, Belediye Başkanı hakkınızda suç duyurusunda bulunacağım” ifadelerini kullandı.

İBB Halk Ekmek Başkan Vekili Özgen Nama, Twitter’da bazı görüntüleri paylaşırken, “HÜDA PAR’lı ve MHP’li bir grubun saldırısı ve tacizi ile karşı karşıyayız” iddiasında bulundu. Polisin provokasyona yol açan kişilere engel olmadığı belirtiliyor.<

Sosyal medyada saldırıya ilişkin tepkiler geldi.

Türkiye Gönüllüleri atılan taşların fotolarını paylaşarak olayı kınadı. Paylaşımda “Yapılan bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. Geçmiş olsun! @ekrem_imamoglu Provokasyonlara gelmeyelim. Sakin olalım. Korkmayalım. Çok az kaldı” ifadelerine yer verildi.

Bahadır Telci isimli bir Twitter kullanıcısı ise “Erzurum’da tek bir vatandaşın burnu kanarsa müsebbipleri bu olaylara göz yuman mülki amirler ve belediye başkanıdır. Zulme ilk turda son vereceğiz, YANINDAYIZ BAŞKAN  @ekrem_imamoglu” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu öğlen saatlerinde Twitterda yaptığı paylaşımda  Erzurum’da düzenleyeceği miting öncesinde alanın belediye otobüsleriyle doldurulmasına “Erzurumlu hemşehrilerimle saat 18.00’deki buluşmamıza engel olunmaya çalışılıyor” sözleriyle tepki göstermişti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu şu açıklamayı yaptı:

“Erzurumlu hemşehrilerimle saat 18:00’deki buluşmamıza engel olunmaya çalışılıyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen bu nezaketsizliğin kara lekesini ömrünün sonuna kadar taşıyacaksın. Saat 18.00’de tüm Erzurumluları Havuzbaşı Kent Meydanı’na bekliyorum. Haydi Erzurum.”

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu da yine Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Erzurum’un AK Partili Belediye Başkanı’nın yaptığını gördünüz. Biz bu eşiği aşmak zorundayız gençler. Evladım Ekrem Başkan’ı bununla durduramazlar, ona bunlar vız gelir tırıs gider” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise “Cumhuriyet Halk Partisi, İl Seçim Kurulu tarafından belirlenen miting alanını dolduramayacağını anladığından sağı solu karalayarak ‘Miting yapmamıza izin verilmiyor’ imajını oluşturmaktadır. Miting alanı müsaittir ve ilgili makamlardan izin alınarak isteyen parti miting yapabilir. Talep edilen yer, miting alanı değildir. CHP, konuyu sabote etmektedir” demişti.