Economist’ten Sedat Peker yorumu: Erdoğan’ın imajı ve ekonomi darbe alıyor

The Economist’te yayınlanan “Hem Recep Tayyip Erdoğan’ın imajı hem de Türkiye’nin ekonomisi darbe alıyor” başlıklı yazıda, “Erdoğan, yıllar sonra ilk kez savunmasız görünüyor” denildi.

The Economist dergisi, suç örgütü liderliğinden hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker’in iddialarını ve bu iddiaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarı üzerindeki etkilerini yazdı. “Hem Recep Tayyip Erdoğan’ın imajı hem de Türkiye’nin ekonomisi darbe alıyor” başlıklı yazıda, ‘Türklerin kötüye giden ekonomik koşullarda artık yüksek düzeylilerin karıştığı skandallara karşı daha az affedici olduğu’ yorumu yapıldı. 

‘ERDOĞAN’IN RAHAT BİR NEFES ALMAK İÇİN ZAMANI OLMADI’

“Bir an için Erdoğan’ın, hükümetini baltalama isteği ve bir de YouTube hesabı olan sürgündeki mafya lideri Sedat Peker’in başlattığı fırtınanın dinmesini ümit edecek sebepleri vardı” denilen yazıda, Peker’in ‘suikast tehdidi’ olduğu iddiasıyla 20 Haziran’da videolarına ara verdiği hatırlatılırken, “Ancak Erdoğan’ın rahat bir nefes almak için çok zamanı olmadı. Bir gün sonra, ABD Adalet Bakanlığı, Avusturya’da polisin Türk iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ı tutukladığını duyurdu. Korkmaz’ın adı da Peker’in videolarında geçiyordu” ifadelerine yer verildi. 

ABD’nin Korkmaz’ı 133 milyon dolardan daha fazla kara parayı, Lüksemburg ve Türkiye’deki sahte hesaplar ve şirketler üzerinden aklamakla suçladığı hatırlatılan yazıda, Korkmaz’ın ABD’nin Utah eyaletindeki Kingston kardeşlerle bağlantısı, bu kardeşlerin çok eşli bir tarikat yapılanmasının parçası olduğu ve ABD hazinesini dolandırarak milyonlarca dolarlık paraya el koyduğu da anlatıldı. Korkmaz’ın, Türkiye’de de hakkında soruşturma açılmadan önce, 2020 sonunda ülkeden İçişleri Bakanı’nın uyarısıyla çıktığına dair Peker’in iddialarına da makalede yer veriliyor:

“Korkmaz ve şirketleri bu paraları Türkiye’de bir havayolu şirketine ve Türkiye ile İsviçre’de otellere yatırdı. İstanbul’da deniz kenarında bir mülk ve 46 metre uzunluğunda bir yat satın aldı. Aynı zamanda Erdoğan’la da bir ilişki geliştirmeye çalıştılar. Yolsuzluk yargılamasında iki yıl önce suçunu itiraf eden Jacob Kingston, ‘Türkiye’ye yatırım yapın’ isimli bir etkinlikte Erdoğan ile birlikte poz verdi. Suç işlediği iddialarını reddeden Korkmaz ise şu an Amerikalı müfettişlerle çok ilginç sohbetlerin içinde olabilir.”

‘RESMİ SORUŞTURMA BAŞLATILMA İHTİMALİ ÇOK ZAYIF’

Peker, Korkmaz’ın çok lüks otelinde ücretsiz kaldığını iddia ettiği ‘hükümetin önemli isimlerini’ de saymıştı. Makalede bu da hatırlatılarak “Peker, eski başbakan ve sivil savunma ajansının başkanının da ismini otelde ücretsiz kalanları sayarken ifşa etti” denildi: 

“Peker’in iddiaları karşısında resmi bir soruşturma başlatılma ihtimali çok zayıf. Ancak Erdoğan’ın bu skandalın etkilerini yok etmesi şimdiye kadar mümkün olmadı. AK Parti’nin daha önceki kanıtlı yolsuzluklara bile tahammül eden destekçileri, bugün ekonominin çok kötüye gittiği, fiyatların arttığı ve Türk Lirası’nın değer kaybederek tüm birikimlerini yediği bir dönemde daha az affedici.

‘1.6 MİLYON VATANDAŞ YOKSULLUK SINIRINDA’

Yazıda, Türkiye’deki ekonomik veriler de yer aldı:  “Enflasyon Haziran’da son iki yılın en yüksek seviyesini görerek yüzde 17.5’e çıktı. Özellikle Erdoğan’ın Merkez Bankası’na faiz oranlarını düşük tutmasını söylediğini açıklamasından sonra TL dolar karşısında rekor düşüşü gördü. Dünya Bankası değerlendirmelerine göre Covid-19 salgınının da tetiklediği ekonomik kriz, sadece son bir yılda 1.6 milyon Türk vatandaşını yoksulluk sınırına itti.”

‘YILLARDIR İLK KEZ SAVUNMASIZ GÖRÜNÜYOR’

The Economist’te yer alan yazı, “Erdoğan, yıllar sonra ilk kez savunmasız görünüyor” değerlendirmesiyle bitirildi ve Türkiye Raporu isimli araştırma şirketinin son araştırma sonuçlarına yer verildi: 

“Türkiye Raporu’nun anketine göre AK Parti’ye destek yüzde 26’ya geriledi, bu oran son 20 yıldaki en düşük oran. Eğer bugün bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılırsa, Erdoğan’ın kaybedeceği de anket sonuçlarına yansıyor. Seçimler 2023’te olacak ancak Türklerin yüzde 58’i ve muhalefet partilerinin çoğu, seçimlerin öne çekilmesini istiyor.”

‘GERÇEKLE BAĞLANTISI KOPTU’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘diktatör’ olarak tanımladığı yazıda, şu ifadeler kullanıldı: “Erdoğan’ın aynı zamanda gerçekle bağlantısı da kopmuş gibi görünüyor. Türkiye’nin diktatörü kısa bir süre önce devlet kurumlarına harcamaları kısıtlamaları ve bazı inşaat projelerine ara vermeleri talimatı verdi. (Cumhurbaşkanlığı ofisi elbette ki bundan hariç tutuldu) Birkaç gün sonra, birçok gazetede Erdoğan’ın kendisi için Akdeniz kıyısında, deniz kenarında yaptırdığı 640 milyon liralık cumhurbaşkanlığı konutu, havuz ve sahilin fotoğrafları yayımlandı. Kendisini ‘halkın adamı’ ilan eden bir lider için, bunun iyi bir görüntü olduğunu söylemek çok zor.”