Dünyanın en önemli uyuşturucu kaçakçısı Bruno Carbone İdlib’de yakalandı

Europol’ün en çok arananlar listesindeki mafya uyuşturucu kaçakçısı Bruno Carbone, İdlib’de yakalandıktan sonra İtalya’ya iade edildi. Carbone, Roma havaalanında tutuklanarak hapse gönderildi.

Dünyanın en önemli uyuşturucu kaçakçılarından biri olarak gösterilen 45 yaşındaki Bruno Carbone, İtalyan mahkemesi tarafından uluslararası kaçakçılıktan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra kaçarak sırra kadem basmıştı.

İngiliz The Guardian’ın haberine göre, Europol’ün en çok arananlar listesinde de yer alan Carbone, El Kaide’nin Suriye Kolu Heyet Tahrir el-Şam’ın (HTŞ) kontrolündeki İdlib kentinde geçen Mart ayında tutuklandı.

HTŞ yetkilisi Muhammad Sankari, Carbone’un “Beşar Esad’ın kontrolü altındaki bölgelere ulaşmak üzereyken yakalandığını” söyledi.

Telegram kanalında konuşan Sankari, Carbone’un “yürürlükteki kurallara göre ülkesine teslim edildiğini” belirtti.

Carbone’nun İtalya’dan kaçtıktan sonra Avrupa’ya ve ardından Suriye’ye kaçmadan önce Türkiye’de saklandığı öne sürüldü.

Ancak İtalyan medyasına göre Carbone, zamanının çoğunu Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde kaçak yaşayarak geçirdi.

HTŞ güvenlik servisi sözcüsü Dhia Al Umar da, Carbone’un kendisini,  “sahte lüks saatler sattığı için ülkesinden kaçan bir Meksikalı olarak” tanıttığını belirtti.

Ünlü İtalyan mafya babasının sağ koluydu

2003’ten beri kaçak olan Bruno Carbone, Ağustos 2021’de Dubai’de tutuklanan Napoli’deki Camorra mafyasının uyuşturucu komisyoncusu Raffaele Imperiale’nin sağ koluydu.

Aralık 2020’de BAE, Carbone’un tutuklandığını duyurdu, ancak daha sonra yanlış kişinin yakalandığı anlaşıldı.

Napoli polisi sözcüsü, Carbone’un tutuklanmasının arka planı hakkında daha fazla ayrıntı verilemeyeceğini söyledi.

Öte yandan, İtalya Adalet Bakanı Carlo Nordio, Salı günü kaçağın yakalanması için BAE mevkidaşı Abdullah Al Nuaimi’ye teşekkür eden bir açıklama yaptı. Nordio, “Bu son tutuklama, İtalya ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki adli işbirliğinin sağlamlaştığının bir kanıtı” dedi.

İtalyan gazetesi Il Foglio, BAE’nin Carbone’un Suriye’den İtalya’ya iadesinde arabulucu olabileceğini ileri sürdü.

Geçtiğimiz Salı günü İtalya’ya iade edilen Carbone, Sicilya’nın Catania kentindeki savcılar tarafından uluslararası uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili suçlardan verilen 20 yıl hapis cezası nedeniyle Roma’daki Ciampino havaalanında tutuklanarak hapse gönderildi.

İtalyan uyuşturucu kaçakçısı Antalya’da yakalandı

Öte yandan kırmızı bültenle 4 yıldır aranan İtalyan uyuşturucu kaçakçısı Luciano Camporesi de 12 Kasım’da Antalya’da yakalandı.

Üzerinden sahte kimlik belgeleri çıkan İtalyan kaçakçıyla ilgili açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, İtalyan İnterpolü ile irtibata geçildiğini belirtti.

47 yaşındaki Luciano Camporesi Luciano Camporesi, İtalya’da uluslararası uyuşturucu kaçakçılığından 22 yıl 8 ay hapse mahkum edilmişti.